KORONAVIRUS: Nový systém kompenzací pod palbou kritiky, britská mutace koronaviru pod (nedostatečným) drobnohledem

Zdroj: Pixabay

Česko – Ačkoliv teprve včera vláda představila svou představu toho, jak dále postupovat v oblasti kompenzací ztrát způsobených koronavirovou pandemií, již dnes se ozývají hlasy, že se jedná o „pomoc na oko“, která v některých případech způsobí paradoxně ještě větší pokles čerpaných odměn než nyní. Ministr průmyslu a obchodu Havlíček však popírá, že by nové kompenzační programy byly „šity horkou jehlou“ jen kvůli čtvrtečnímu jednání o nouzovém stavu, a hájí plánované změny jako spravedlivější.

Nový systém kompenzací má stát na třech základních pilířích, v prvé řadě má jít o příspěvek 500 Kč/den pro zaměstnance firem, kterým klesl obrat, v řadě druhé pak o vyšší kompenzační bonus a nakonec také o pokračování programu Antivirus. Naopak zbytek dosavadních podpor (covid nájemné, covid lázně a nespočet dalších) chce vláda proplácet jen do konce ledna, což kritizuje např. i Hospodářská komora, podle níž bude situace většiny subjektů horší než doposud. Nový systém kritizuje také řada podnikatelů, a to zejména fakt, že pomoc má být vázána na zaměstnance. Odpůrci novinky pak také tvrdí, že kompenzace by tak reálně mohly být o 70 až 75 % nižší ve srovnání s těmi na konci roku. Naopak ministerstvo průmyslu a obchodu je toho názoru, že nový systém nasměruje víc peněz k většímu počtu příjemců,

S ohledem na to, jak rychle (a v jaké podobě) se nový systém kompenzací objevil, se nabízí také otázka, zda se nejedná spíše o taktický krok vlády před čtvrtečním hlasováním o dalším prodloužení nouzového stavu, pro který zatím ve sněmovně nemá podporu. Jak ale uvedl Havlíček, „je to nápad na kterém jsme pracovali delší dobu, měli jsme více návrhů a je to spravedlivější než doposud. Všechny firmy v České republice, které mají pokles tržeb o více jak 50 %, dosáhnou bez výjimky na tyto kompenzace, pro stát to bude dražší, ale bude to spravedlivější. V Česku je 1,5 mil podnikatelů a nelze to uzpůsobit všem,“ shrnul s tím, že návrh zatím není zfinalizován, a počítá se také s tím, že pro ty, kteří se ani do jednoho z programů nedostanou, bude připraven menší záchranný program. Podoba celého programu finanční pomoci pro ty, jejichž podnikání koronavirus omezil nebo zastavil, by pak měla být v následujících dnech ještě detailněji projednána.

Britská mutace a vakcíny

Během včerejšího dne bylo na našem území testováním prokázáno téměř 7 700 případů nově nakažených, což je cca o 500 více než před týdnem. Je však třeba říci, že zhruba před měsícem bylo v Česku na 120 000 nakažených, nyní se toto číslo pohybuje kolem 100 000 (ovšem čísla pozvolna rostou). Nejvíce zasaženým okresem je Trutnov, problémy jsou ale také na západu země. Konkrétně na Trutnovsku už o pomoc požádali také armádu, která bude hromadně testovat zaměstnance ve velkých firmách a také obyvatele na vesnicích.

Problémem při dalším šíření nového typu koronaviru je pak samozřejmě také tzv. britská mutace, které je nakažlivější a již byla prokázána ve více regionech napříč Českem. Prozatím však nelze přesně určit, v jaké míře se tato podoba viru v Česku vyskytuje, k jejímu odhalení je totiž třeba tzv. sekvenace, která je poměrně časové náročná. Podle slov ministra zdravotnictví např. Státní zdravotní ústav dokáže sekvenaci denně provést přibližně u 200 testovaných vzorků. A zatímco v Praze byla britská mutace prokázána cca u každého 9. vzorku, v Brně je to u každého druhého. Bez ohledu na to, jaká situace reálně je, podle odborníků právě britská mutace ovlivní také epidemiologická čísla.

Dle informací České vakcinologické společnosti by ale i na britskou mutaci viru měly fungovat stávající vakcíny. Problémem však je, že např. dodávka vakcín spol. Moderna, která měla přijít příští týden, dorazí o týden později a navíc jen v polovičním množství. Ve čtvrtek by ale mělo dorazit alespoň 21 000 dávek Astra Zeneca a příští týden 91 000 dávek Pfizer.

Poměrně pozitivní zprávou je také oznámení ministerstva zdravotnictví, že počínaje březnem by se lidé ve věku nad 80 let mohli nechat očkovat také u svých praktických lékařů. Týkat by se to mělo těch seniorů, kteří zatím nejsou zaneseni v online registru, kam by je měli zaregistrovat sami praktičtí lékaři, kteří by zároveň seniory měli také ohledně očkování kontaktovat.