Záchranáři zaznamenali v lednu 5402 výjezdů, což je rekord

foto: Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje

KRÁLOVÉHRADECKO – Během prvního měsíce tohoto roku bylo nutné provést o zhruba 700 zásahů zdravotnické záchranné služby více než loni, což je také způsobeno epidemiologickou situací.  Napříč regionem od začátku tohoto roku bylo ošetřeno téměř 1500 nemocných s onemocněním COVID-19.

Valná většina těchto zásahů si vyžádala přemístění ošetřovaných do nemocnice. Jak sdělil mluvčí záchranářů Ivo Novák, tak rekord byl v tomto ohledu zaznamenán uplynulý pátek, kdy došlo k 52 zásahům a z toho 37 % pacientů bylo tento den COVID pozitivních. „Dalších 230 pacientů jsme převáželi v rámci tzv. sekundárních transportů, tedy z jedné nemocnice do druhé. Zatímco zkraje roku to byly transfery převážně v rámci Královéhradeckého kraje, v poslední době výrazně přibyly převozy do nemocnic mimo region,“ říká tiskový mluvčí.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Takové transporty znamenají hodiny intenzivní péče o nemocné na umělé plicní ventilaci. Zatím nejdelší cestu absolvovala minulý týden posádka z Rychnova nad Kněžnou, která z místní nemocnice převážela nemocného ve vážném stavu do Českých Budějovic. Od minulého týdne záchranná služba může používat k těmto transportům i policejní vrtulník, jeho nasazení však komplikuje často nepříznivé počasí.

Operátoři tísňové linky řeší kromě obvyklých oznámení velmi vysoký počet telefonátů ohledně příznaků onemocnění COVID-19. Tyto hovory jsou výrazně delší a vytíženost pracovníků tak stoupá. V praxi to znamená, více než dvacet hodin nepřetržitého hovoru pěti operátorů za směnu. Navíc přibyla organizace práce domácích odběrových týmů, s kterou naštěstí pomáhají tři studenti oboru záchranář.

„Zvyšuje počet zásahů u nemocných s koronavirem. Vzhledem k nutnosti ochrany posádek prostřednictvím obleků a respirátorů nebo masek a následné dekontaminaci se prodlužuje i doba nedostupnosti celé výjezdové skupiny. Proto jsme již od ledna navýšili počet našich posádek o další tři,“ dodává tiskový mluvčí.