Zoologické zahrady žádají vládu o pomoc, mezi nimi je i ta zlínská

Foto: archiv Zoo Zlín

ZLÍN – Téměř čtyřměsíční uzavírka způsobila u českých zoo výpadek příjmů přes 180 milionů korun. Zahrady jako příspěvkové organizace ale nemohou žádat o finanční kompenzace. Ředitelé českých zahrad se začínají obávat o budoucnost chovaných zvířat, zaměstnanců i záchranných programů, rozhodli se proto zažádat vládu o podporu.

České zahrady z Unie českých a slovenských zoologických zahrad jsou organizace krajů a měst. Jejich finanční soběstačnost, na rozdíl od řady kulturních zařízení, dosahuje v některých případech až osmdesát procent. „Finanční ztráty způsobené propadem vlastních příjmů byly vloni skutečně obrovské. Naproti tomu výdaje jsme příliš snižovat nemohli, musíme platit za krmivo, energie, mzdy. Máme sice své zřizovatele, ale i ti zápasí se snížením příjmů, jejich možnosti nejsou neomezené. Situace došla tak daleko, že řada zřizovatelů musela letos přistoupit ke snížení příspěvku na provoz zřizované zoo. Zoologické zahrady se tak pomalu ocitají na prahu provozní a ekonomické krize,“ vysvětlují ředitelé českých unijních zoo.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Zahrady plně respektují všechna vládní nařízení a uzavřely areály, na rozdíl od dalších zasažených zařízení, jako jsou divadla nebo sportoviště, však nedostaly ani korunu. Dubnový otevřený dopis vládě ani říjnový osobní dopis jednotlivým ministrům se nedočkal žádné reakce.

Do nového roku vstupují zahrady v daleko horší ekonomické kondici než loni. „Díky loňským výrazným škrtům jsme zabrzdili rozvoj areálů, omezili opravy, vyčerpali rezervy na zvládnutí složité situace. Abychom mohli dále naplňovat naše poslání a zajistit odpovídající podmínky pro chovaná zvířata, budeme znovu žádat stát o finanční pomoc, které se jiným dostalo. Věříme, že uspějeme. Doufáme také, že v blízké době bude možné otevřít venkovní areály zahrad, byť s případným omezením počtu návštěvníků,“ věří ředitelé českých unijních zoo.

Těžký rok má za sebou i zlínská zoo. Výpadek příjmů tu vyčíslili na 18 milionů korun a přečkat dokázali díky úspěšné letní sezóně a úsporným opatřením. Zahradu také podrželi samotní návštěvníci, ať už návštěvou nebo nákupem dárků, vstupenek či sponzorováním. Lidé nákupy zboží a vstupenek, sponzorskými dary a příspěvky do sbírky Zoo Zlín věnovali přes 4,5 milionu korun, firmy zas nakoupily vstupenky a roční karty Family za téměř 1,5 milionu.