Český Krumlov: Mrazivé noci mohou lidé bez domova přečkat v teple

Služba pro lidi bez domova Teplá židle, Vyšný v Českém Krumlově (zdroj město Český Krumlov)

ČESKÝ KRUMLOV – Přenocovat v teple, využít sprchu, vyměnit oblečení za čisté, nebo si vyprat a usušit prádlo a dostat teplé nápoje s potravinami. Takovou pomoc nabízí město Český Krumlov lidem bez domova v mrazivých dnech.

Služba Teplá židle funguje v Českém Krumlově na sídlišti Vyšný třetí zimu, kdy se osvědčila jako obdoba noclehárny. Lidé bez domova zde mohou na židli, nebo na karimatce se spacákem zdarma strávit noci, kdy teplota klesá k minusovým hodnotám.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Kapacita prostor je v těchto mrazivých dnech zcela naplněna. Službu denně využívá kolem osmi až deset lidí, kteří jsou za nabízenou pomoc rádi. Z předchozích let máme zkušenosti, že službu pozitivně vnímá také veřejnost, kdy v místě nedochází k žádným konfliktům mezi lidmi bez přístřeší a obyvateli okolních domů,“ říká starosta Dalibor Carda.

Služba funguje v zimních měsících, a to vždy jen po dobu mrazivého počasí, kdy teplota v noci klesne pod – 5 °C dle předpovědi počasí. Služba je poskytována zdarma a provoz finančně zajišťuje město Český Krumlov, kdy se předpokládané náklady pohybují ve výši 60 000 korun za celé zimní období. Personálně službu zajišťuje Český červený kříž, na místě je správce, a to bez ohledu na víkendy a na svátky, který klienty přijímá a poskytuje potřebnou pomoc. Pro přijetí se klient musí prokázat občanským průkazem, nesmí být agresivní a pod vlivem alkoholu či drog.

Místnost je vybavena židlemi, stolem a je zde k dispozici WC a sprcha a kuchyňský kout „K dispozici jsou také karimatky, spací pytle a deky. Příchozím jsou poskytnuty teplé nápoje a potraviny. V případě potřeby je zdarma poskytnuto oblečení a klienti jsou informováni o možnosti využití další sociální pomoci ze strany sociálních pracovníků,“ uvádí Ingrid Pechová, vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví českokrumlovského městského úřadu a dodává: „Mnoha lidem, kteří s námi spolupracovali, jsme již pomohli dostat se z ulice a najít si bydlení a vyřešit i další problémy.“