Liberecký kraj dnes pravděpodobně zažije arktický den

LIBERECKÝ KRAJ – Středa by v některých oblastech republiky mohla být arktickým dnem, kdy se teplota během dne nepřehoupne přes -10 stupňů Celsia. Pravděpodobné je to například v Liberci, kde už včera byla naměřena nejvyšší denní teplota –9,3 stupně.

V Libereckém kraji klesly dnes ráno teploty až k minus 15 stupňům Celsia, nejchladněji bylo na Českolipsku, kde se vyjasnilo. Liberečáci dnes pravděpodobně zažijí arktický den. Už v úterý tu nejvyšší denní teplota dosáhla minus 9,3 stupně. Arktický den se přitom v Liberci po roce 2000 vyskytnul pouze šestkrát, naposledy v únoru 2012. Nejnižší maximum Liberec pamatuje z 19. prosince 2009, kdy dosáhlo minus 14 stupňů. Nad minus deset stupňů se teplota nedostala v Liberci ani 8. ledna 2003, 23. ledna 2006, 20. prosince 2009 a 6. a 7. února 2012.

Staňte členy FB skupiny Život v Libereckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

Silničáři doporučují zvýšenou opatrnost, při tak nízkých teplotách ztrácí sůl na vozovkách účinnost a komunikace mohou namrzat. Pozor by si měli dát motoristé v lesních úsecích, ale také třeba na mostech. „Hlavní tahy jsou jen holé, žádné problémy hlášené nejsou,“ řekl pro ČTK Eduard Bark, technik společnosti Silnice LK, která má údržbu komunikací v kraji na starosti. Pozor by si měli dát řidiči na silnicích nižších tříd a v horských oblastech, kde je na silnicích silná vrstva ujetého sněhu.

Kvůli sněhu je zatím pro kamiony nad šest tun uzavřená silnice třetí třídy přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu a Hejnice. Silnice se neudržuje chemicky a pro nákladní vozy je nesjízdná. Alternativní trasa vede po silnici I/13 přes Frýdlant, kterou silničáři udržují chemicky.

Podle meteorologů bude mrznout po celý den, teploty v kraji vystoupají maximálně k minus sedmi stupňům, na horách k minus devíti. K večeru se může ojediněle objevit sněžení.

Foto: Tomáš Branda