Vědci ze zlínské univerzity přišli s inteligentním systémem na rychlé třídění lesních sazenic

Foto: archiv UTB

ZLÍN – Zlínští vědci vynalezli novou třídící linku, která dokáže ve velmi rychlém čase roztřídit sazenice lesních dřevin podle kvality. Podařilo se jim to díky kombinaci umělé inteligence a počítačového vidění. Nová třídící linka je už v provozu.

Na lince pracovali odborníci z Fakulty aplikované informatiky zlínské univerzity a Regionálního výzkumného centra CEBIA-Tech spolu s firmami ze Švédska a Holandska. „Naše část komplexního řešení představuje pomyslné srdce celé linky, které na základě počítačového vidění a metod umělé inteligence rozhoduje o kvalitě dané sazenice a tím také o tom, zda splňuje či nesplňuje parametry vyžadované normou,“ přiblížil profesor Vladimír Vašek, ředitel Centra CEBIA-Tech Baťovy univerzity.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Třídička před dodáním sazenic zákazníkovi zjistí, jakou mají výšku, průměr stonku a morfologii. Na základě toho je rozdělí podle kvality do tří kategorií. „Vlastní třídičku představuje kamerová komora, kterou sazenice projíždějí na pásu ve vzdálenosti asi 50 centimetrů od sebe rychlostí zhruba jeden metr za sekundu. V komoře jsou pomocí čtyř kamer pořizovány potřebné vzájemně kolmé snímky celé sazenice a snímky kořenového krčku,“ popisuje Vladimír Vašek.

Profesor se také svěřil, jaký problém vědce potrápil. „Velkou výzvou bylo především určování morfologické stavby sazenice, kdy bylo třeba uvažovat „často přímo neviditelné“ křížení větví a realizovat rekonstrukci větví za listy sazenice,“ řekl Vašíček.

V současné době je kamerová komora nainstalována jako součást třídící linky ve firmě LESCUS. V testovacím provozu s ní zvládnou roztřídit přes 60 000 sazenic denně.

Foto: archiv UTB