Za leden stoupl meziročně počet dopravních nehod v Libereckém kraji

LIBERECKÝ KRAJ – Během ledna šetřili policisté v Libereckém kraji 402 dopravních nehod, což je meziročně o 53 událostí více. Následkem nehody v lednu zemřel jeden člověk, dva lidé utrpěli těžká zranění a 54 osob skončilo s poraněním lehčího charakteru. Řadě tragédií by se stalo předejít, ale řidiči stále zbytečně riskují a jezdí rychle.

„Ačkoliv vážných nehod v kraji dlouhodobě ubývá, první měsíc letošního roku nebyl příliš příznivý. I nadále se proto budeme věnovat aktivitám a preventivním akcím, které podpoří zvýšení bezpečnosti silničního provozu. K většině nehod by nemuselo dojít, pokud by řidiči byli více ohleduplní a důsledněji dodržovali dopravní předpisy. K chybám na silnicích dochází, ale nikdo by za ně neměl platit životem,“ uvádí náměstek hejtmana Jan Sviták. Podle něj vloni v Libereckém kraji v důsledku vážných nehod zemřelo 13 lidí.

Staňte členy FB skupiny Život v Libereckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

Statistiky předešlých let ukazují, že řidiči bourají hlavně kvůli nesprávnému způsobu jízdy a vysoké rychlosti. Nejinak tomu bylo i při letošních lednových nehodách. Svou daň si ale už také stihl vybrat alkohol za volantem. „Jen za první měsíc evidujeme 17 nehod, kdy viníci usedli za volant pod vlivem alkoholu nebo drog. Následkem bylo jedno vážné poranění,“ dodává vrchní krajský policejní komisař Jan Frieser. Dohromady v ČR letos policisté řešili už 7054 dopravních nehod, které si vyžádaly 26 lidských životů a 54 těžce zraněných osob.

Liberecký kraj se letos zaměří na preventivní aktivity. Společně s Policií ČR a Týmem silniční bezpečnosti dlouhodobě spolupracují na projektech, které vedou ke snížení počtu nehod s fatálními následky a ke zlepšení bezpečnosti v dopravním prostředí. Kromě obvyklých aktivit budou v letošním roce opět věnovat pozornost malým a mladým účastníkům silničního provozu a soustředit se na výchovu budoucích řidičů. „Za tímto účelem plánujeme akce pro středoškoláky a začínající řidiče, kteří jsou na silnicích velmi ohroženi tím, že nemají dostatek zkušeností, a tedy neznají rizika dopravního provozu. Pokračovat také budeme v projektu pro motocyklisty a zlepšování výukových pomůcek v autoškolách a motoškolách,“ dodává ředitel Týmu silniční bezpečnosti Jan Polák.

Ilustrační foto: Tomáš Branda