Blíží se nejmrazivější víkend zimy, pocitovou teplotu sníží čerstvý vítr

Ilustrační foto

ZLÍNSKÝ KRAJ – Arktický vzduch ze severu srazí během valentýnského víkendu teploty hluboko pod bod mrazu. Kvůli čerstvému větru a přeháňkám se budou na silnicích vytvářet sněhové jazyky a některé cesty mohou být nesjízdné. Podle současných odhadů meteorologů se teplejšího počasí nedočkáme ani v následujícím týdnu.

V noci na pátek bude oblačno až polojasno, na Valašsku se ojediněle vyskytnou sněhové přeháňky. Teploty spadnou na -10 až -13 °C, při zmenšené oblačnosti naměříme místy kolem -16 °C. Občasné sněhové přeháňky se objeví i přes den, spolu s větrem o rychlosti 15 m/s se budou vytvářet sněhové jazyky, před kterými Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu. Ta zůstane platná až do třetí hodiny odpoledne.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Další sníh připadne i během noci na sobotu, vyšší vrstvy by se mělo dočkat Valašsko. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat od -10 do -14 °C, při malé oblačnosti místy kolem -17 °C. V sobotu přes den pak můžeme naměřit -8 až -4 °C. Povane mírný severozápadní vítr o rychlosti 2 až 6 m/s.

Neoteplí se ani v neděli. Noc přinese opět -10 až -14 °C, místy až -16 °C, přes den se na teploměru objeví -7 až -3 °C. Bude oblačno až polojasno, na Valašsku může opět ojediněle sněžit.

Varování před silnými mrazy vydali meteorologové až do odvolání. Podle současné předpovědi by měly vydržet do půlky února.

Nedoporučují se túry ani pohyb na vodních plochách

Na varování reaguje i horská služba, která zdůrazňuje, že mráz v kombinaci se sílícím větrem způsobí prudký pokles pocitové teploty. „Při pohybu v horském terénu je třeba se dobře chránit proti těmto jevům. V souvislosti s těmito jevy nedoporučujeme hřebenové túry,“ stojí ve zveřejněné výstraze.

S mrazivým počasím začínají zamrzat i vodní plochy, Povodí Moravy však před pohybem na nádržích varuje. „V současnosti se tloušťky ledu na vodních nádržích pohybují maximálně v řádu jednotek centimetrů, proto nedoporučujeme vůbec na led vstupovat. Některé vodní nádrže nejsou zamrzlé vůbec. Situaci navíc zkresluje sněhová pokrývka,“ upozornil mluvčí Petr Chmelař.

Situace by neměla být lepší ani v následujících dnech. „Přestože by mělo dle předpovědi mrznout, ledová celina může být vlivem nestejnoměrně proudící vody a kolísáním hladiny pod ledem v některých místech zeslabena a hrozí tak prolomení ledu i při mírném zatížení. Vstup na zamrzlé plochy vodních nádrží a rybníků za účelem provozování zimních sportů je v každém případě pouze na vlastní nebezpečí,“ dodává Petr Chmelař s tím, že na vodárenské nádrže s vymezenými ochrannými pásmy platí zákaz vstupu obecně.