KORONAVIRUS: Pro prodloužení nouzového stavu nemá Babiš podporu, sněmovna stále jedná

Zdroj: Pixabay

Česko – Sněmovna dnes rozhoduje o dalším prodloužení nouzového stavu, menšinový kabinet ale potřebné hlasy nemá a opozice delší nouzový stav nepodporuje.

Již více než pět hodin jednají politici o prodloužení nouzového stavu. Ten již platí 130 dnů a aktuálně se tedy jedná o jeho šestém prodloužení – vláda přitom navrhovala jeho trvání až do poloviny března. Podporu pro tento návrh však Babišova vláda nemá jak u komunistů, kteří ji v minulosti opakovaně podrželi, tak ani u opozice. „Koaliční vláda nás nepotřebuje a o naše názory nestojí, spíše se nám vysmívá,“ uvedl Zdeněk Ondráček (KSČM). Také snaha opozičních stran dospět k dohodě se ukázala jako marná. „Jednání nepřinesla žádný výsledek,“ uvedl lídr koalice SPOLU Petr Fiala, stejně tak nouzový stav odmítá podpořit i koalice Pirátů a STAN.

Konec nouzového stavu?

Sám Babiš přitom celou situaci začal „řešit“ až dnes ráno, kdy na poslance apeloval s tím, aby svůj zamítavý názor přehodnotili a dali vládě šanci alespoň ještě dva týdny. Podle ministra zdravotnictví Blatného by se po ukončení nouzového stavu (platí zatím do neděle 14. 2.) mohla epidemiologická situace rapidně zhoršit a dopadnout zejména na nemocnice. Jak přesně by ukončení nouzového stavu ovlivnilo epidemiologickou situaci, přitom není konkrétně známo, a dokonce i názory odborníků se naprosto liší.

Babiš pak již pro média také uvedl, že všichni ti, kteří prodloužení nouzového stavu nepodpoří, budou zodpovědní za další zemřelé (sám zodpovědnost za ty dosavadní ale odmítá). Jak potom uvedl lídr koalice SPOLU, Petr Fiala, „Pro nás to není dostatečné varování, když teď na to kývneme, nic to nepřinese. Zase tu budeme za 14 dní a ta situace bude stejná. Vláda musí změnit svůj přístup, opatření musí být rozumnější, vláda však s žádným plánem nepřichází a jen říká: prodlužte nám nouzový stav, protože jinak to nejde.“ Fiala také dodal, že lidé již nemají v opatření důvěru, v Česku navíc není tu dostatečné odškodňování, nejsou řešeny celospolečenské problémy. Automatické prodloužení nouzového stavu tedy není žádné řešení.

Aby se stav v Česku nestal nekontrolova(tel)ným, někteří hejtmani již začali pracovat na vyhlášení stavu nebezpečí v jednotlivých regionech, což by mělo nouzový stav nahradit. I bez stavu nouze je totiž možné některé věci omezovat, je možné také zavádět opatření, která jsou nutná. Např. zákon o ochraně veřejného zdraví také umožňuje mnohá omezení. Každé opatření, které by vydávalo ministerstvo zdravotnictví, by ale muselo být odůvodněno a bylo by možné ho přezkoumat a také napadnou u soudu těmi, kterých se týká. Bez nouzového stavu naopak nelze vydat obecný zákaz vycházení a plošně zavřít obchody a služby, nelze nařídit pracovní povinnost medikům.

Bez ohledu na to, jak dnešní jednání dopadnou, menšinová vláda i opozice spolu chtějí i nadále vyjednávat.

Omezení pohybu ve 3 okresech

Dnešní novinkou je také vládní zákaz pohybu do a z okresů Sokolov, Cheb a Trutnov, zákaz se ale netýká cest do zaměstnání, škol, na nákupy apod. Vláda umožňuje i další výjimky (celkem je jich 11). „Rozhodli jsme se omezit volný pohyb osob nad rámec platných celorepublikových opatření, až na výjimky zakazujeme oblasti opustit osobám, které mají v daných okresech trvalé bydliště, naopak ti, co ho tu nemají, nebudou moci do těchto okresů přijet,“ uvedl Blatný. Od půlnoci budou tedy tyto okresy uzavřeny a hlídány příslušníky policie. Ti budou kontrolovat cestující v autech, autobusech i vlacích, vládní opatření ale nestanovuje, čím přesně by se lidé měli prokazovat. Všichni v zasažených oblastech také budou muset povinně nosit respirátory FFP2 nebo chirurgické roušky.