KORONAVIRUS: Vláda neprosadila prodloužení nouzového stavu, ten skončí v neděli 14. února

Zdroj: online vysílání

Česko – Ani po dlouhém jednání nebyla menšinová vláda Andreje Babiše schopna přesvědčit poslance, aby hlasovali pro opětovné prodloužení nouzového stavu. Ten potrvá do neděle 14. února, dále zatím není jasné, jak se bude v protiepidemických opatřeních postupovat. Sám ministr zdravotnictví Blatný pak před hlasováním prohlásil, že „když se to nepovede, svět se nezboří, ale situace bude pro zvládání výrazně komplikovanější.“

Pro prodloužení nouzového stavu hlasovali pouze poslanci vládních stran, ANO a ČSSD. Vláda jednoduše nebyla schopna vyjednat si pro souhlasné stanovisko podmínky. Jak uvedla senátorka Miroslava Němcová (ODS), „dnešek je výsledkem nekompetence vlády, představa, že necháme dál v zemi v rukou člověka, který je nekompetentní, ale neposlouchá ani členy své vlády, opozici, vlastně neposlouchá nikoho, to je mnohem horší představa než to, že teď zasednou hejtmani a budou hledat způsoby, jak tu situaci řešit,“ a narážela zároveň na jeden z možných scénářů – tedy že nyní budou opatření řídit právě hejtmani.

Podle místopředsedy ČSSD, Ondřeje Veselého, pak tedy kromě možnosti, že hejtmani ve svých krajích vyhlásí stav nebezpečí a budou rozhodovat s ohledem na něj, existuje i varianta druhá. Ta pracuje s tím, že bych všech 14 hejtmanů požádalo vládu o vyhlášení nouzového stavu. Ovšem prozatím se zdá, že v tomto ohledu shoda nepanuje. Podle Martina Kuby, šéfa předsedy Asociace krajů a také  hejtmana Jihočeského kraje se již hejtmani shodli na společném postupu. „Velmi nás trápí výsledek dnešní debaty, nouzový stav se stal politickým symbolem. Výsledek byl dnes vidět ve sněmovně. My jsme se dohodli na tom, že vyzýváme vládu, aby se s námi okamžitě sešla a sdělila nám, jak chce pandemické dopady aktuálně řešit,“ uvedl Kuba s tím, že hejtmani nemají nástroje jako vláda a ani stav nebezpečí není stavěn na pandemii, na posílání vojáků do domovů pro seniory apod.

Na tiskové konferenci po jednání vlády, kde vystoupil šéf poslaneckého klubu ANO Faltýnek, ministryně financí Schillerová a ministr zdravotnictví Blatný pak zaznělo, že opozice nese vinu za nastalou situaci (ačkoliv sama vláda nebyla schopna podniknout jakékoliv kroky k tomu, aby hlasy opozice získala). Ministr Blatný pak uvedl, že si myslí, že neprodloužení nouzového stavu není dobrá zpráva pro žádného z občanů, jelikož, se jedné „o nástroj krizového řízení, není to politikum, je to něco, co potřebujeme, abychom pandemii zvládali. My samozřejmě máme a okamžitě budeme aplikovat ty možnosti, které bez nouzového stavu máme, tyto možnosti ale nejsou srovnatelné a nebudou tak efektivní.“

V jakém režimu bude Česká republika od pondělí fungovat, tak aktuálně není známé, jelikož opatření, která byla právě v rámci nouzového stavu udržována, by měla být uvolněna (např. otevření obchodů, služeb apod.).