Situace v jihočeských nemocnicích i provoz OČKOcenter. Ve středu zasedal Krizový štáb

OČKOcentrum ve Strakonicích (zdroj FB Nemocnice Strakonice, a.s.)

JIHOČESKÝ KRAJ – Ve středu zasedal Krizový štáb Jihočeského kraje. K projednání měl hned několik důležitých bodů. Řešil situaci v jihočeských nemocnicích. Včetně aktuální situace odvozu a likvidace infekčního odpadu z nemocnic. Schválil opakované vybavení pedagogických pracovníků krajských škol respirátory. Na programu bylo také zachování dopravní obslužnosti ve stávajícím rozsahu. K očkování v kraji je vše připraveno. Chybí jen dostatek vakcín.

„Z původně avizovaných pět tisíc sto dávek Moderny podle včerejší informace zbylo pouhých dva tisíce sedm set, které navíc přijdou až o týden později, tedy v týdnu od 22. února. Těžko něco plánovat, když se situace mění v tisícových položkách z týdne na týden a vůbec celá situace je paralyzována spory o vakcíny,“ uvedl Kuba s tím, že všechna velkokapacitní očkovací centra jsou připravena na zahájení provozu k 15. únoru a čeká se právě jen na vakcíny.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Předsedkyně představenstva Jihočeských nemocnic a.s. Zuzana Roithová následně upozornila, že se v krajských nemocnicích začíná projevovat očkování zdravotníků. „Počet nakažených Covidem mezi zdravotnickým personálem klesl na šedesát lidí, což je nejnižší číslo od té doby, co situaci v rámci první vlny sledujeme. Ukazuje se tak, že očkování zdravotnických pracovníků mělo smysl,“ uvedla Roithová.

Ředitel českobudějovické nemocnice Michal Šnorek naopak upozornil, že přibývá lidí s vážným průběhem nemoci. „Stav pacientů stagnuje, ale stoupá počet hospitalizovaných na JIP, takže to musíme sledovat,“ upozornil Šnorek. A hejtman Kuba přitakal, že je nutné se na tuto situaci připravit, protože nevíme, jak se na obsazenosti projeví mutace viru Covid-19.

Krajský odbor dopravy v souladu s požadavkem Ministerstva zdravotnictví na zajištění bezpečné dopravy cestujících provedl analýzu obsazenosti dopravních prostředků a zjistil, že se pohybuje okolo 40 procent běžného stavu. Doporučil proto zachovat stávající rozsah dopravní obslužnosti.

Pedagogičtí pracovníci škol zřizovaných krajem opakovaně dostanou respirátory. Ty nově obdrží i studenti středních zdravotních škol, kteří pomáhají v rámci praxe v jihočeských nemocnicích. Kraj proto uvolní ze svých zásob více než 52 tisíc respirátorů FFP2.