Sníh a mráz odstavil ve středních Čechách třetinu železničních souprav. Jak jet?

Foto: kr-stredocesky

STŘEDOČESKÝ KRAJ – Ve středních Čechách a v Praze je vlivem sněhové kalamity v rámci regionální dopravy částečně omezen provoz některých spojů. Provoz na všech tratích je zachován, byť s delšími intervaly. Tam, kde je souběh dvou linek, je vždy jedna zachována, aby se cestující dostali, kam potřebují.

Sníh proniká do elektroinstalace

Operativní změny v dopravní obslužnosti jsou vyvolány jak komplikacemi na železnici, tak poruchami vozidel způsobenými velkým množstvím prachového sněhu. U jednotek CityElefant, které zajišťují většinu příměstských linek kolem Prahy, je evidována část odstavených vozidel z důvodu poruchy elektroinstalace, do které vnikají drobné krystaly zmrzlé vody. Běžně se sníh do elektroniky nedostane, problémem je pouze jemný prachový sníh, který letos napadl ve velkém množství a proniká dovnitř skrze výdechy chlazení, kde roztaje a způsobí zkrat. Tato závada postihla více než třetinu všech jednotek ve Středočeském kraji.

Jednotky jsou odstavovány do temperovaných hal, kde se pracuje na odstranění vzniklých závad a vozidla se budou postupně vracet do provozu. První již během dneška. Probíhají jednání také s výrobcem o možné konstrukční změně výdechů chlazení. Ta by mohla spočívat v úpravě vnější strany žaluzií pro zvýšení ochrany elektroinstalace.

Dopravní opatření  do 12. února

Všechny vlaky v rámci Pražské integrované dopravy vedené jednotkami 471 pojedou pouze v jedné soupravě. Týká se to tratí 011, 171, 221, 231 a 232 (u 231 a 232 s výjimkou vlaků které se dělí v Nymburce hl. n. a druhá jednotka přechází na jiný vlak).

Na trati 011 nepojedou vlaky linky S7 v úseku Praha hl. n. – Český Brod a opačně, jedná se o vlaky čísel 88XX). Na tratích 060 a 011 nepojede Os 8812 v úseku Nymburk hl. n. – Praha hl. n., vlak Os 8812 bude výchozí z železniční stanice Praha hl. n. Na trati 221 nepojedou vlaky Os 9100 (Říčany – Praha hl. n.) a Os 9167 (Praha hl. n. – Říčany)

S dopravcem České dráhy se jedná o možnosti nasazení náhradních souprav, což umožní zajistit další spoje se sníženým standardem kvality.