Video: Venkovní Galerie Dukla v Porubě zve na výstavy dvou výtvarníků

foto: raš

OSTRAVA – Libor Novotný a Jakub Černý vystavují až do 4. dubna 2021 v prostorách porubské venkovní Galerie Dukla. Výstava „Modely paměti“ nabízí prostor pro vzájemný generační dialog dvou umělců, kteří jsou spjatí s Fakultou umění Ostravské univerzity.

Ústředním tématem výstavy je paměť, pro jehož vyobrazení Libor Novotný a Jakub Černý pojali každý svůj osobitý přístup. Výstava se tak skládá ze dvou protilehlých částí, které se ale navzájem doplňují. Svými díly autoři poukazují na fenomén paměti, která je podle nich v dnešní přetechnizované době zakrnělá nebo neúplná.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

„Řešíme problém vybavování si, nebo znovu uchopování, věcí z minulosti. Svým způsobem se jedná o nějakou formu recyklace. V mém případě je to práce s historickou vizualitou nebo přímo s kopiemi historických maleb nebo grafik,“ komentuje výstavu Libor Novotný. Jakub Černý zase představuje návštěvníkům rekonstrukci ostravského veřejného prostoru a zachycuje historii konkrétních míst.

Libor Novotný je absolventem Fakulty umění Ostravské univerzity, ateliéru Volné grafiky Eduarda Ovčáčka, a poté ateliéru Intermedií Petra Lysáčka (2002–2007). Dále je absolventem doktorského programu Vizuální komunikace na Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (2009–2014). V současné době působí na Fakultě umění OU jako asistent ateliéru Kresby.

Jakub Černý je absolvent Fakulty umění OU, a to ateliéru kresby Josefa Daňka (2013–2019).