Z ostravské VŠB zaznělo: „Superpočítač je mrtev! Ať žije superpočítač!“

Foto: VŠB

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – Superpočítač Anselm společnosti Atos, nacházející se v superpočítačovém centru IT4Innovations Vysoké školy báňské v Ostravě, na konci ledna 2021 ukončil svůj provoz. Spuštěn byl v roce 2013 a jeho výpočetní kapacita byla k dispozici českým i zahraničním vědcům.

“Anselm v našem centru odvedl kus práce. Spočítal 2,6 miliónů výpočetních úloh a pomáhal u více než sedmi stovek výzkumných projektů, čímž se stal oporou pro výzkumnou komunitu nejen v České republice,“ uvedl Branislav Jansík, ředitel superpočítačových služeb IT4Innovations s tím, že Anselm teď míří do pomyslného křemíkového nebe.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Superpočítač Anselm získal své jméno podle jednoho z prvních hlubinných černouhelných dolů na Ostravsku, který zase jeho majitel, Salomon Mayer von Rothschild, pojmenoval po svém synovi. Teď najde další využití v expozici „Svět civilizace“ v Dolních Vítkovicích. Štafetu po něm v IT4Innovations přebral superpočítač Barbora, který byl slavnostně spuštěn v říjnu roku 2019.