V Pardubickém kraji bylo podáno téměř 14 tisíc vakcín. Čeká se na vakcínu AstraZeneca

PARDUBICKÝ KRAJ – Ke svému pravidelnému jednání se včera sešla krajská očkovací skupina. Na území kraje bylo k 10. únoru podáno 13 767 vakcinačních dávek, kde postupně nabíhá očkování druhou vakcinační dávkou od společnosti Pfizer. V nejbližších dnech by měla do kraje dorazit vakcína od společnosti AstraZeneca.

„Máme 4600 naočkovaných lidí nad 80 let a číslo narůstá v návaznosti na dodávkách vakcín. Ve středu jsme obdrželi avizovaná tři plata vakcín od společnosti Pfizer, která máme nyní připravena k očkování v našich očkovacích centrech. K nim bychom příští týden měli dostat další čtyři plata. Co se týká dodávek od společnosti Moderna, tak zde očekáváme závoz až v týdnu od 22. února,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Staňte členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.  

Vedle dávek do očkovacích míst kraj uvolní 1722 dávek do oblasti sociálních služeb, aby se urychlilo očkování v pobytových zařízeních. „Využijeme je tam, kde mají svého lékaře, a případně jsme připraveni vytvořit také mobilní vakcinační tým, abychom mohli očkovat i tam, kde není lékař k dispozici,“ dodal hejtman. Vakcínu už dostali téměř všichni lékaři, kteří projevili o očkování proti covid-19 zájem.

Podle náměstkyně pro oblast zdravotnictví Michaely Matouškové má Pardubický kraj avizovanou dodávku také třetího typu schválené vakcíny od společnosti AstraZeneca. „V tuto chvíli víme, že bychom měli v příštím týdnu obdržet 1100 dávek, které nabídneme v první řadě pečujícím terénním pracovníkům a dalšímu personálu,“ informovala náměstkyně hejtmana.

Situaci komplikuje chování lidí, kteří jsou zaregistrovaní v systému, avšak k očkování se nedostaví. „Není jich mnoho, ale pro očkovací místa to znamená z hodiny na hodinu řešit náhradníky pro očkování tak, aby nedošlo ke znehodnocení vakcíny. Děkuji všem, kteří obvolávají a zajišťují tyto náhradníky, protože díky nim nedochází v našem kraji ke znehodnocení vakcín. Mezi těmi, které obvoláváme jako náhradníky, jsou například lékaři či obslužný personál nemocnic a zdravotnických zařízení,“ doplnila náměstkyně Matoušková.

Foto: Ilustrační a Pardubický kraj