Ve Zlínském kraji se potvrdila britská mutace koronaviru

Ilustrační foto

ZLÍNSKÝ KRAJ – Takzvaná britská mutace koronaviru se již potvrdila v 58 případech ve Zlínském kraji. Podle odborníků je tato varianta výrazně nakažlivější než původní koronavirus. Informoval o tom hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Podle vyjádření hejtmana bylo jen otázkou času, než se mutace v regionu objeví. „Šíření mutace nelze zastavit, ale můžeme ho zpomalit dodržováním jednoduchých hygienických pravidel, tedy častým mytím a dezinfekcí rukou, nošením roušek nebo respirátorů a udržováním rozestupů. Zamezit šíření viru pomáhá také antigenní testování, které odhalí i bezpříznakové přenašeče koronaviru. Znovu prosím občany našeho kraje, aby využili možnosti testování, které je stále zdarma,“ sdělil Radim Holiš.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Pomoci má očkování, vakcíny je ale nedostatek

Epidemii by se mělo podle odborníků podařit dostat pod kontrolu díky očkování. Zlínský kraj zatím dostal 22 230 dávek vakcíny Comirnaty a 1 800 dávek Moderny. Vyočkovalo se 17 843 dávek, přičemž tu druhou dostalo zatím 4 941 lidí.

Očkovací harmonogram se přizpůsobuje dodávce vakcín, té je ovšem nedostatek. „Do konce března budeme očkovat fázi I.A, do které patří zdravotničtí pracovníci, klienti a zaměstnanci sociálních služeb a senioři ve věku 80 a více let. Pak teprve budeme moci očkovat další skupiny obyvatel. S očkováním pomohou také praktičtí lékaři, kteří by mohli začít očkovat v týdnu od 15. února. Aktuálně evidujeme zájem 255 praktických lékařů, kteří si dělají seznamy zájemců o očkování,“ shrnul Jiří Lučan, krajský koordinátor pro očkování proti onemocnění covid-19.

V kraji se do centrálního rezervačního systému zatím přihlásilo přes 10 tisíc seniorů, přičemž termín dostala jen třetina. Zaregistrovaní senioři dostanou vakcínu dříve, a to na očkovacím místě, které si zvolili. Zapojí se i praktici, ti budou očkovat ty seniory, kteří se jim nahlásili, ale neprovedli registraci do centrálního systému.