Komisaři si se zkouškami příliš hlavu nelámali. Řidičák dali i bez jízd

Ilustrační foto

VSETÍNSKO – Svérázný přístup ke zkouškám žadatelů o řidičský průkaz zaujala dvojice zkušebních komisařů. Pod jejich dohledem dostaly řidičák bez řádného provedení zkoušky stovky lidí. Informoval o tom policejní mluvčí Petr Jaroš.

Muži si podle policie v letech 2018 a 2019 jako zaměstnanci městského úřadu neplnili povinnosti, které jim vyplývaly ze zákona. Žadatelé si u zkoušek mohli radit navzájem, radil jim i jejich učitel z autoškoly a u cizinců i jejich tlumočník.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Problém s tlumočníkem se týkal hlavně jednapadesátiletého komisaře. „Kriminalisté navíc zdokumentovali, že více než 80 řidičů, kteří u tohoto komisaře vykonávali zkoušky z praktické jízdy, obdrželi řidičská oprávnění v rozporu s podmínkami pro jejich získání. Problém byl zejména v délce zkušebních jízd, které mnohdy netrvaly déle než 15 minut,“ popsal Petr Jaroš.

Podobné důvody měli vsetínští kriminalisté k obvinění i jeho sedmdesátiletého kolegy. „Také v jeho případě žadatelům při zkouškách radili učitelé, popřípadě jim radil i sám komisař či žadatelé navzájem. Nedostatečnou délku praktické zkoušky kriminalisté prokázali u bezmála pětistovky žadatelů,“ přiblížil Petr Jaroš.

Vše vykresluje případ osmašedesátiletého muže, který přišel ke zkoušce i s majitelem autoškoly. Ten mu během testu radil spolu s komisařem. „Kriminalisté navíc zjistili, že se u tohoto žadatele vůbec nekonala praktická zkouška. Na naléhání přítomného majitele autoškoly zapsal zkušební komisař do protokolu úspěšné vykonání zkoušky z praktické jízdy pro skupiny A a C, aniž by žadatel vůbec usedl za volant či řídítka,“ uvedl mluvčí.

S oběma komisaři bylo v uplynulých týdnech ukončeno trestní řízení poté, co byli v polovině loňského roku obviněni ze zneužití pravomoci úřední osoby. „Kromě dvojice komisařů byl tedy obviněn a státním zástupcem již obžalován i majitel autoškoly, a to ze zneužití pravomoci úřední osoby ve formě účastenství,“ uzavřel Petr Jaroš.