Valašsko má za sebou druhou nejmrazivější noc roku

Foto: Hvězdárna Valašské Meziříčí

VSETÍNSKO – Předpovědi meteorologů se vyplnily a na Valašsko udeřily o uplynulém víkendu třeskuté mrazy. Opravdová zima však nastala v noci na přelomu neděle a pondělí. Teploty se blížily letošnímu minimu, nakonec ho ale nepřekonaly.

Měřicí stanice Českého hydrometeorologického ústavu umístěná v areálu valašskomeziříčské hvězdárny naměřila v neděli v deset hodin večer -13,1 °C, další ochlazení přišlo s pondělním ránem. To teploty klesly na -16,4 °C. Do nejmrazivějšího rána letošního roku chyběly necelé dva stupně. „V pondělí 18. ledna tady zaznamenali -18,2 °C. Absolutní rekord pochází ze 7. ledna 1985, kdy se rtuť teploměru v areálu hvězdárny zastavila na -26,6 °C,“ řekl Josef Beneš z Hvězdárny Valašské Meziříčí.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

O něco větší mrazy zaznamenali meteorologové na Hvězdárně Vsetín. V pondělí ve 2 metrech nad zemí naměřili -19,1 °C, v 5 centimetrech při zemi to bylo dokonce -23,5 °C. „Je to druhá nejnižší hodnota letošní zimy, 18. ledna jsme tu měli ještě o 1,7 stupně chladněji,“ uvedl odborný pracovník hvězdárny Pavel Svozil.

Vůbec největší mráz za 65 let zdejšího měření zaznamenaly přístroje ve stejný den jako kolegové z Valašského Meziříčí, tedy 7. ledna 1985. Ve 2 metrech nad zemí bylo dokonce -29,5 °C.

Valašsko zažívá po třech letech opravdovou zimu s dostatkem sněhu a teplotami hluboko pod bodem mrazu. Zimní radovánky kazí jen protikoronavirová opatření, která nedovolují si perfektních podmínek naplno užít. U hvězdárny ve Valašském Meziříčí naměřili 15 centimetrů sněhu, ve Vsetíně pak o dva víc. Není to však nic proti rekordu, který padl 12. února v roce 2006. Tehdy napadlo 87 centimetrů sněhu a na Vsetínsku se propadaly střechy supermarketů a tělocvičen.