Výhled na malebné pahorky v okolí Jetřichovic z dřevěného altánku na Mariině vyhlídce

Mariina vyhlídka
Mariina vyhlídka na jihu Plzeňska.

Přírodní park Kornatický potok na jihu Plzeňska je známý především díky turisticky hojně navštěvovanému zámku Kozel. Tato oblast však nabízí mnohem více, než jen návštěvu zámku. Lokalita je vhodná pro procházky lesem, turistiku i cykloturistiku. Jedním z oblíbených výletních cílů je vyhlídka na Mariině skále, kam se můžete vydat celoročně.

Tato vyhlídka je pískovcový skalnatý kopec v Českosaském Švýcarsku nacházející se severně nad obcí Jetřichovice ve výšce 428 metrů nad mořem. Své jméno si získala v 19. století, kdy byl kopec pojmenován po Marii Anně Kinské – manželce majitele panství. Předtím se kopec jmenoval Velký Ostrý.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Útvar Mariina skála se nachází v parku na žluté turistické trase, která vás zavede k dalším atraktivním místům, např. zřícenina hradu Lopata. Samotná skála by byla jen těžko zdolatelná, kdyby na jejím vrcholu nebyl vystavěn altán se schodištěm. Nejkrásnější výhled z altánu je severozápadním směrem, kde nepřekážejí vysoké stromy. Pohled na okolní lesy a pahorky tohoto kraje vás nadchne.

Výhled z altánu
Výhled z altánku na Mariině vyhlídce je nádherný. Foto: Otakar Haška, zdroj: ceskesvycarsko.cz

Současný altán byl postaven v roce 2014 a je replikou původní stavby, která je zmiňována již v roce 1838. V té době se místo nazývalo Mariaruhe a bylo vlastnictvím Kristiana Valdštejna, který vyhlídku nechal vybudovat. Ve 20. století začal altán chátrat a v padesátých letech ho strhla silná vichřice.

V těsné blízkosti skály najdete odpočinkové místo a relaxovat můžete také u Mariina pramene. Pokud budete pozorní, můžete si na skále všimnout vytesaného data vzniku samostatné republiky – 28. října 1918.

Přístup

Vyhlídka je velmi dobře dostupná pro pěší turisty i cyklisty. Můžete se vydat po již zmíněné žluté turistické značce z Nezvěstic nebo od hradu Lopata. Pokud přijedete autem, můžete parkovat na parkovišti u Kornatického rybníka, odkud vás k vyhlídce zavedou cedule a rozcestníky.

Další možností je asfaltová cesta z Milínova, kterou ocení hlavně rodiny s malými dětmi. Nevede složitým terénem a nemusíte stoupat do prudkého kopce. Její nevýhodou je však veliká vzdálenost od ostatních turisticky zajímavých míst. Tuto cestu tedy doporučujeme pouze tehdy, když je vyhlídka jediným cílem vašeho výletu.

Mariina vyhlídka
Mariina skála. Foto: Matěj Baťha

Naučná stezka Jetřichovickými skalami

Po naučné stezce Jetřichovickými skalami můžete z Mariiny vyhlídky dále pokračovat na Vilemíninu vyhlídku, Rudolfův kámen a dojít až na Pohovku, odkud se po zelené turistické trase vrátíte do Jetřichovic nebo máte možnost po červené pokračovat až na Vysokou Lípu.

 

Místo:

Kraj: Plzeňský
Okres: Plzeň-jih
Obec Milínov

Kontakt:

Lesy České republiky

Přemyslova 1106
501 68 Hradec Králové

Tel: +420 956 999 111
E-mail: lesycr@lesycr.cz
Web: www.lesycr.cz