Dva skialpinisté strhli lavinu, jednoho z nich to stálo život

ilustrační foto

TRUTNOVSKO – Záchranáři z horské služby ve velmi špatně přístupném terénu hledali čtyřicetiletého muže a sedmnáctiletého mladíka. Ti způsobili sesuv zhruba půl kilometru dlouhé laviny, v tu chvíli platil v Krkonoších 2. stupeň lavinového nebezpečí.

K nešťastné události došlo toto pondělí, když krátce po poledni stržená lavina sjela od Slezského domu do žlabu Úpičky v Obřím dole a mladšího z dvojice skiaplinistů naprosto zasypala. Starší muž, který naštěstí nebyl celý pod sněhem, se dokázal částečně z laviny vyprostit a rychle kontaktovat zdravotnickou záchranou službu. Tísňová linka pak obratem kontaktovala horskou službu. Čtyřicetiletý muž byl po události pochopitelně zmatený a tak informace, které sděloval byly zpočátku nejasné.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

„My jsme na místo ihned vyslali naše záchranáře z Pece pod Sněžkou. Vzhledem k situaci jsme pak do akce vyslali i další kolegy z jiných krkonošských stanic,“ říká Pavel Jirsa, náčelník Horské služby Krkonoše. Jakmile se horští záchranáři dostali na místo začali sedmnáctiletého mladíka hledat pomocí lavinových vyhledávačů, najít se ho podařilo zhruba po pěti minutách.

Na pomoc musely přiletět dva vrtulníky zdravotnické záchranné služby, jeden z nich se postaral o transport staršího muže do nemocnice.  Lékař z druhého vrtulníku se snažil obnovit životní funkce mladíka, což se bohužel nepodařilo a musel konstatovat jeho smrt.

Horská služba dává k dispozici Desatero zásad bezpečného chování při pohybu v horském terénu:

  • Vždy pečlivě naplánovat trasu túry a vybavení na ni (nezapomenut na léky). Túru plánovat podle fyzické a psychické kondice nejslabšího ze skupiny.
  • S předstihem získat co nejvíce informací o prognóze počasí, sněhové a lavinové situace.
  • Před odchodem na túru předat informace o trase a předpokládané době návratu. Tempo na túře zvolit podle nejslabšího ze skupiny.
  • Správně používat mapu, znát druhy značení turistických cest specifické pro jednotlivá pohoří.
  • Znát typy výstražných tabulí a jejich význam.
  • Nepohybovat se mimo značené cesty.
  • Mít s sebou lékárničku a v případě potřeby umět poskytnout první pomoc.
  • Znát kontakty na Horskou službu, nebo na Zdravotní záchrannou službu. Mít vždy nabitý a zapnutý mobilní telefon.
  • Znát zásady chování pro případ zbloudění, pádu laviny, nebo zřícení v exponovaném terénu.
  • Nikdy nepodceňovat hory a nevystavovat nezodpovědným chováním do nebezpečí sebe ani ostatní.