Řidiči si dopřáli pervitin a klidně sedali za volant. Z výše pokuty ale moc nadšeni nebudou

ilustrační foto (zdroj Novinykraje.cz / foto Tomáš Branda)

ŽĎÁR NAD SÁZAVOU – Hned dva řidiče, kteří měli test pozitivní na drogy, odhalili během včerejška žďárští policisté. Oba muži se nyní budou zodpovídat z přestupku a hrozí jim pokuta a na nějakou dobu i zákaz řízení.

Prvním z nich je pětatřicetiletý řidič vozu Škoda, kterého zastavila policejní hlídka kolem půl jedenácté dopoledne na ulici Žižkova ve Žďáru nad Sázavou. Drogový test ukázal přítomnost amfetaminu, tedy následek požití pervitinu. Další cesta nezdárného řidiče tak směřovala do nemocnice, kde se podrobil odběru krve.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Druhého řidiče, tentokrát vozu Toyota, kontrolovala policejní hlídka kolem třetí hodiny odpoledne v Novém Veselí. Test pětadvacetiletého muže opět ukázal na amfetamin. „Policisté ho vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, což bezdůvodně odmítl,“ uvedla mluvčí policie Stanislava Rázlová.

Policisté oběma mužům další jízdu zakázali s tím, že jejich případy budou řešeny ve správním řízení. Za usednutí za volant pod vlivem návykové látky jim hrozí pokuta od 2 500 do 20 000 korun.

Pervitin se v těle odbourává až tři dny

Pervitin, neboli krystalický metamfetamin, je oblíbenou taneční drogou, ale pro řidiče zároveň velmi nebezpečnou záležitostí. Bezprostředně po požití člověka obvykle nakopne, navodí sebejistotu, přecenění schopností a příval energie. Na silnicích je zrádný zejména proto, že vyvolává chuť riskovat. Po odeznění akutní fáze pak přichází únava, snížení pozornosti nebo i ztráta orientace. Organismus jej zvládne z těla odbourat podobně jako alkohol, tedy od jednoho do tří dnů. A i v té době může vést snížená pozornost řidiče k dopravním nehodám.