Ačkoliv mrzlo, na Žermanické přehradě byly nebezpečné roztopené plochy

Foto: raš

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – Pokud se během posledních dní někdo rozhodl vyjít si k Žermanické přehradě, nejspíš na místě očekával na hladině souvislou ledovou plochu. Místo toho ale návštěvníky překvapily mnohočetná rozmražená oka nacházející se po celé ploše přehrady.

Za současná četná rozmražená oka v ledu na hladině přehrady v Žermanicích může upouštění vody, které nyní probíhá na přehradách v Beskydech i Jeseníkách. Povodí Odry v těchto dnech oznámilo, že se připravuje na oblevu, která začne ve druhé polovině tohoto týdne a také na jarní tání.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Teplota se za posledních 14 dní pohybovala stabilně pod bodem mrazu a v noci klesla dokonce k mínus dvaceti stupňům. Jindy je za těchto podmínek Žermanická přehrada zamrzlá a odvážlivci zde mnohdy i bruslí.

Přehrada je však živý mechanismus a správci přehrad lidem vstup na zamrzlá vodní díla nedoporučují nikdy. „Led na přehradách kvůli provzdušňování nemá dostatečnou pevnost. Pod ledem bývají vzduchové kapsy vzniklé řízeným klesáním hladin v nádržích,” řekla mluvčí povodí, Šárka Vlčková s tím, že vstup na zamrzlé hladiny vodních děl může být riskantní i za silných mrazů.