Bruslení, ale i procházka nebo projížďka po zmrzlém rybníku se nevydařily. Na pomoc vyjížděli hasiči

Ilustrační foto

KRAJ VYSOČINA – Hned třikrát v průběhu dvou dnů zasahovali hasiči u nehod, kdy se pod lidmi propadl led. I když následky nebyly tragické, jsou varováním pro ty, kteří sílu ledu často neodhadnou a riskují tak zdraví, ale i život.

První případ se odehrál v pátek 12. února na rybníce Peklo v Polné. Řidič čtyřkolky, který předpokládal, že ho silný led i se strojem bez problémů udrží, skončil v ledové vodě. Z ní se muž nakonec dostal bez zranění, ale vyproštění samotné čtyřkolky dalo hasičům práci, museli použít naviják.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Hned následující den v sobotu 13. února odpoledne došlo pak ke dvěma hasičským výjezdům. Jedenačtyřicetiletý muž bruslil na Konventském rybníku ve Žďáře nad Sázavou a v místě přítoku led jeho tělo neudržel. „Velmi duchapřítomně se zachovali svědkové události, kteří muže z ledové vody vyprostili ještě před příjezdem hasičů,“ sdělila tisková mluvčí hasičů Petra Musilová. Ale i tak strávil muž  v chladné vodě asi 5 minut. Když na místo přijela záchranka, seděl už v autě zabalený do dek. Po následném vyšetření a převlečení do “suchého” jej záchranáři ponechali v péči rodiny.

Ke třetímu podobnému případu došlo jen o několik minut později na jihlavském rybníku Borovinka, kde se led prolomil pod ženou, která zde byla na procházce. I v tomto případě zasáhli ještě před příjezdem hasičů lidé, kteří zrovna byli okolo, a tak se ženě nic vážného nestalo.

Oba poslední případy spojuje mimo jiné to, že se pod ženou i mužem prolomil led v místě přítoku, tedy tam, kde je jeho vrstva nejtenčí. A i když několik dní silně mrzlo, nebyla na takovém místě tloušťka ledu dostačující. A právě na to je třeba dávat si obzvlášť pozor.