KORONAVIRUS: Blatný připustil možnost uzavření dalších okresů, otevření obchodů je však stále ve hře

Zdroj: online vysílání

Česko – Ačkoliv index systému PES zatím nijak rapidně neroste (jeho hodnota je na 72 bodech), včera u nás přibylo 12 486 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od 8. ledna, reprodukční číslo je na hodnotě 1,08. Podle odborníků je příčinou zhoršujícího se stavu především šíření britské mutace viru, ministr Blatný pak stále trvá na tom, že na vině je nedodržování opatření. S ohledem na epidemiologickou situaci je již několik okresů na západě země zcela uzavřeno a podobný scénář by dle Blatného mohl v brzké době stihnout i další lokality. Přesto otevření obchodů (tam, kde není situace takto kritická) nevylučuje, odmítá ale označení „rozvolnění“…

Ministr zdravotnictví dnes vystoupil s prezentací aktuálního epidemiologického stavu, přičemž uvedl, že i na počtech nových případů je patrné, že britská mutace koronaviru v populaci převládá, postupně přechází ze západu na východ a dochází k většímu nárůstu nakažených a pacientů. „Česká část republiky je postižena více a moravská méně. Je poměrně jasné, že západní část republiky, speciálně kraje Karlovarský a Královéhradecký, je nejvíce zasažena. Ve vybraných nejpostiženějších okresech proto bylo třeba přijmout speciální opatření, která je uzavírají. V budoucnu se nedá vyloučit, že podobně budeme muset postupovat i v jiných lokalitách,“ shrnul s tím, že pokud se v Česku nepodaří zabránit přenosu viru, během cca 2-3 týdnů bude pravděpodobně situace stejná v celé zemi. Jednou z lokalit, kde by k případné uzávěře mohlo v dohledné době dojít, je pak dle Blatného Plzeňský kraj.

Největším problémem je aktuálně samozřejmě zátěž lůžkové péče, aktuálně je v nemocnicích s koronavirem hospitalizováno přes 6 000 osob, na JIP skoro 1200 a na ECMO 17. Podle Blatného již není možné poskytovat standardní péči, někde je kapacita nemocnic prakticky vyčerpána, proto dochází k transportům pacientů – ten ale funguje proto, že jsou tu stále oblasti a nemocnice, kam lze pacienty převážet. Systém jako celek se ale blíží limitům, na což je třeba reagovat. „My jsme začali s opatřeními, kromě již zmíněné možnosti omezení mobility bude možná nutné využít i kapacit necovidových nemocnic, zahájili jsme přípravu pracoviště neodkladné pomoci, znovu musíme uvažovat o pracovní povinnosti, kde v úvahu přichází medici, zdravotničtí pracovníci ambulantních segmentů. Potřebujeme mít v záloze tuto možnost, kdyby se situace zhoršila,“ shrnul Blatný.

Otevření obchodů?

Zatímco jedni hovoří o kritické situaci, ministr průmyslu a obchodu chce umožnit otevření obchodů od příštího pondělí. Ani Blatný jej nevylučuje, ohradil se však vůči označení „rozvolnění“. „Jestli k nějaké změně dojde, musí to být něco, co povede jen ke změně nařízení a opatření k tomu, abychom každý jeden převzali svůj díl zodpovědnosti. I kdyby obchody byly otevřeny, tak jen za takových podmínek, aby se zabránilo šíření toho onemocnění, a nemusí to být pojato jako rozvolňování,“ shrnul a dodal, že na jakákoli rozvolnění aktuálně rozhodně není čas. Naopak je třeba začít se bavit o tom, co lze udělat pro to, abychom šíření nákazy zmírnili. Premiér Babiš pak jen dodal, že jsou tu názory, že uvolňovat obchody je absolutní šílenství, protože podle různých průzkumů 50 % občanů opatření nedodržuje. O jakých průzkumech hovoří, však neupřesnil. Blatný pak také dodal, že v okresech, které jsou uzavřeny, k žádným změnám v době uzavření nedojde – tedy neotevřely by se ani obchody a ani školy.

Jinak ale i Blatný přikládá stav tomu, že opatření na individuální úrovni nejsou dodržována. Proto doporučuje uvědomělý přístup spíše než systém restrikcí. „Jednáme o tom, jak dosáhnout stabilizace a zlepšení bez dalších restriktivních řešení, zdá se, že jedinou možností je spolehnout se na to, že lidé, kteří mají možnost o sobě rozhodovat, rozhodnou správně,“ dodal. Podle hlavní hygieničky Rážové jsou pak pravidla tří R (roušky, ruce, rozestupy) stále aktuální. Jelikož infekce se šíří kapénkami, pomáhá dle jejích slov zejména minimální rozestup 2 metry a intenzivní hygiena rukou.