Policie staví auta s ledem na střeše! Může totiž zranit chodce i způsobit škodu

ilustrační foto

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – Policisté napříč celým Moravskoslezským krajem v těchto dnech zastavují řidiče aut, kteří vyjeli na silnice, aniž by před jízdou odstranili z vozidla nános ledu, a to zejména ze střechy.

Dnes okolo osmé hodiny ráno, dle očitých svědků, v Novém Jičíně sjížděl řidič s dodávkou z kopce ke kruhovému objezdu u něhož je i přechod pro chodce. “Při brždění mu sjela mu celá ledová plocha ze střechy na čelní sklo. Dlouhé vteřiny přes sklo nemohl vidět a přesto jel dál,” uvedl muž přihlížející dopravní situaci.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Po necelých 14 dnech, kdy se venkovní teploty pohybovaly okolo mínus deseti stupňů, nastává v těchto dnech mírná obleva. Ta přináší nejen chodcům varování před padajícími rampouchy a vrstvami sněhu ze střech. Také led na střechách aut může mít po nedávném mrazivém počasí tloušťku 3-5 centimetrů a hmotnost desítky kilogramů.

Během oblevy se pevně přimrzlá vrstva sněhu z aut uvolní a při jízdě vyšší rychlostí z nich odlétává. Tyto rychle letící, těžké a ostré kusy ledu mohou vážně zranit chodce jdoucí poblíž silnice. Mohou také nalétnout na okolní automobily a zničit jim kapotu, nebo čelní sklo.

Policisté včera na silnici stavěli například paní Věru z Ostravy. I ona měla na střeše auta tlustou vrstvu zledovatělého sněhu, která kdykoliv během jízdy mohla odlétnout a způsobit někomu úraz, nebo škodu. „Policisté mi nedali pokutu a tento přestupek se mnou vyřešili na místě domluvou,“ popsala řidička s tím, že si pro svou menší výšku vrstvy ledu na vysokém autě ani nevšimla.

Své o tom ví  také pan Karel, který si včera odpoledne vyjel vozem s vrstvou ledu na střeše z Beskyd do Frýdku-Místku na nákup. Zatímco u něj doma v Čeladné celý den mrzlo, ve městě bylo tepleji. „Poté, co jsem nakoupil a vyjel s autem na cestu, jsem prudčeji zabrzdil na křižovatce. Ze střechy mi v tu chvíli sjel všechen led, kusy byly tlusté 3 centimetry, zaclonily mně celé přední sklo a hlavně urvaly oba stěrače,“ popsal svou zkušenost řidič.

Policisté připomínají

“Řidiči dle zákona o provozu na pozemních komunikacích nesmějí řídit vozidlo, na němž jsou nečistoty, námraza nebo sníh, které zabraňují výhledu z místa řidiče vpřed, vzad a do stran, řídit vozidlo, na němž nebo na jehož nákladu je led, který by při uvolnění mohl ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.”