Rekonvalescentní plazma už ve zlínské nemocnici pomohla 140 pacientům, hledají se další dárci

Matyáš Hamrlík a Jiří Karafiát při darování rekonvalescentní plazmy. Foto: KNTB

ZLÍN – Rekonvalescentní plazma se při léčbě těžkých případů covidu ve zlínské nemocnici osvědčila. Pomohla už více než 140 lidem, zásoby je ale třeba stále doplňovat. Nemocnice proto hledá další dárce, kteří po prodělaném covidu mají v těle potřebné protilátky.

Aktuálně má Baťova nemocnice zásobu několika desítek dávek rekonvalescentní plazmy, každý pacient přitom potřebuje dávky dvě. „Za každého dárce rekonvalescentní plazmy jsme opravdu vděční. Pomáhají léčit ty, kteří zrovna s onemocněním covid-19 bojují,“ prohlásila primářka hematologicko-transfuzního oddělení Jana Pelková.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Pokud jste covid prodělali a chcete pomoci, další informace vám poskytnou na telefonních číslech 577 552 322 nebo 734 510 687 nebo na webových stránkách. Na dárcovství plazmy se vztahují stejná pravidla jako na dárcovství krve. Ideálním dárci jsou muži, kteří nikdy v minulosti nedostali transfuzi, nebo ženy, které nedostaly transfuzi a nebyly těhotné. Pro naplánování odběru je třeba se přihlásit do rezervačního systému. „Rezervačního systému není třeba se bát, je uživatelsky velmi vstřícný,“ ujistila Vladimíra Jílková, vedoucí laborantka hematologicko-transfuzního oddělení.

Mezi dárce rekonvalescentní plazmy se už zařadili hasiči, policisté, strážníci nebo vsetínští a zlínští hokejisté. „Jsme rádi, že nás bylo v klubu hned několik, kteří mohli rekonvalescentní plazmu pacientům poskytnout. Uvědomujeme si složitost situace a chceme maximálně pomáhat,“ prohlásil Matyáš Hamrlík, obránce hokejistů PSG Berani Zlín.