Unikátní fólie zlínských vědců zničí viry a bakterie na dotykových obrazovkách

Foto: archiv UTB

ZLÍN – Vědci z Centra polymerních systémů zlínské univerzity Tomáše Bati vyvíjí speciální fólii pro displeje dotykových obrazovek. Ta díky fyzikálnímu jevu zabrání množení a šíření bakterií, plísní a virů. K samočisticímu účinku stačí denní světlo nebo zářivka.

Cílem vědců je snížit riziko přenosu bakterií a virů mezi lidmi při využívání dotykových obrazovek. S těmi se denně setkáváme v práci, ve škole, u pokladních terminálů nebo v restauracích. Fólie se jednoduše aplikuje a jedinou podmínkou správného fungování je dostatek světla. „V tuto chvíli máme vzorky, které fungují velmi dobře v laboratorních podmínkách, další fází je testování a vylepšování v reálných venkovních podmínkách při aplikaci na displejích,“ popisuje vývoj Martina Pummerová z Centra polymerních systémů zlínské univerzity.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Bát se jí nemusí ani ti, kteří si běžné dezinfekční látky neradi pouští k tělu. „Nespornou výhodou těchto fólií je, že působí na základě fyzikálního jevu. Nejedná se tedy o uvolňování dalších chemických látek, které nyní, při zvýšeném používání dezinfekčních prostředků, na člověka působí,“ dodala Martina Pummerová.

Na projektu se podílí vědci ze zlínského Centra polymerních systémů, společnosti FORTES interactive a Synpo, Fakulta chemická VUT v Brně a také Centrum organické chemie. „V oblasti antibakteriální ochrany povrchů máme dlouholeté zkušenosti. Je pro nás tedy výzvou, že se můžeme v rámci tohoto projektu podílet na přenosu našich zkušeností do praxe,“ říká Vladimír Sedlařík, ředitel Centra polymerních systémů a rektor Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Foto: archiv UTB