KORONAVIRUS: Pandemický zákon prošel sněmovnou. Zatímco mnozí volají po otevření škol a obchodů, Prymula chce lockdown

Zdroj: pixabay

Česko – Po několikaměsíčním nouzovém stavu, který minulý týden sněmovna odmítla podpořit, se zdá, že vládě nezbylo než přistoupit na nová pravidla hry. Ačkoliv návrh pandemického zákona, po kterém opozice dlouhodobě volala, předložil menšinový kabinet prakticky beze změn od původní (odmítnuté) verze, během dnešního jednání nakonec vláda přistoupila na všechny připomínky opozice a pandemický zákon tak byl schválen. V platnost by mohl vstoupit již v březnu. Kromě toho je ale předmětem diskusí politické reprezentace návrat dětí do škol a také otevírání obchodů, které se začíná komplikovat…

Pandemický zákon

Smyslem pandemického zákona je mít adekvátní nástroje pro zvládání koronavirové pandemie i po skončení nouzového stavu, zákon pracuje s termínem pandemické pohotovosti a obsahuje oprávnění poslanců tento stav nejen zavést, ale také ukončit. Zákon zároveň umožní ministerstvu zdravotnictví rozhodovat o zavírání obchodů a služeb. Každých 6 týdnů pak bude mít vláda povinnost informovat sněmovnu o tom, co se děje.

Navzdory původnímu návrhu pandemického zákona, který v minulosti opozice již odmítla, podařilo se nyní prosadit všechny navrhované změny. Zákon tedy mj. nově zahrnuje i odškodnění firem a živnostníků, které zasáhla pandemie. „Paragraf o náhradě škody byl upraven tak, že stát bude hradit škodu za období pandemické pohotovosti,“ uvedl ministr vnitra Hamáček. Ministryně financí Schillerová pak dodala, že pro náhradu škody bude třeba vyčíslit skutečné náklady, které vzniknou po 1. 3., odečtou se poskytnuté kompenzace a ministerstvo financí na základě toho rozhodne a odškodnění vyplatí.

Zatímco většina opozice si jednání pochvaluje a konkrétně lídr koalice SPOLU, Petr Fiala (ODS), přímo uvedl, že odmítnutí nouzového stavu bylo důležitým krokem, který otevřel cestu pro další jednání a nakonec umožnil také řešení, SPD Tomia Okamury je proti. Podle této strany se v podstatě jedná jen o jinou formu umožnění zavádění plošných opatření. Vláda počítá s tím, že zákon by mohl být účinný během několika dní, pokud jej senátoři obdrží ještě tento týden, budou hlasovat již ve středu, pokud později, další jednání proběhnou v březnu.

Školy a obchody

Zatímco se jedná o tom, v jakém režimu by mohly být otevřeny školy, paralelně začal ministr průmyslu a obchodu usilovat o otevření maloobchodu. Situace se však začíná komplikovat, a to i s ohledem na aktuální epidemiologickou situaci, která se postupně začíná zhoršovat. Druhý den po sobě bylo diagnostikováno více než 10 000 nakažených, průměrný počet nakažených v přepočtu na 100 000 obyvatel za posledních 14 dní překročil hranici jednoho tisíce. Úmrtí s covidem je již registrováno téměř 19 000. Nejvíce případů nakažených za poslední týden hlásí Tachovsko a Sokolovsko, špatná situace je také v nemocnicích, počty hospitalizovaných rostou, právě západ Čech je v kritické situaci.

Podle ministra školství Plagy tedy není možné otevírat obchody, pokud je prioritou návrat žáků do škol. Ministr Havlíček naopak tvrdí, že zbytek maloobchodu, který by se otevřel, by epidemiologickou situaci nijak nezhoršil. Ministři za ČSSD se pak spíše kloní k neotevření obchodů. Premiér Babiš v této souvislosti uvedl, že „vláda není v tomto jednotná, ale situace je samozřejmě špatná a podmínky pro jakékoliv rozvolňování spíše nejsou.“  To Babišův poradce Prymula pak rovnou prosazuje další tvrdý lockdown. „Upřednostnil bych spíše nějaké další krátkodobé opatření, otevřít všechny obchody není možné,“ shrnul.