Pánové, nenechte se vydírat za smyšlené choulostivé legendy!

SVITAVSKO – Policisté zaznamenali vydírání mužů za použití choulostivých smyšlených legend, případy registrují po celé republice. Na Svitavsku to byly nejméně tři případy s podobnou zápletkou.

Svitavští kriminalisté rozplétají sérii vydíraných mužů, kteří zažili v průběhu roku 2020 velmi podobné příběhy se sexuální zápletkou. U podání vysvětlení si od mužů vyslechli následující legendy:

Šestatřicetiletý muž se přes internetovou seznamku nejprve seznámil a poté si dopisoval s ženou. Po výměně několika zpráv jí poslal fotografii intimních partií a chvíle strávené u mobilu nebral příliš vážně. Situace se změnila, když mu ze skrytého telefonního čísla zavolala údajná matka dcery, s níž si intimní fotografie vyměňoval. Žena mu sdělila, že se nachází na policii a podává na muže trestní oznámení. Telefonní hovor pokračoval s údajným policistou, který mu sdělil: „Pokud nechcete, aby na vás paní podávala trestní oznámení, může se s ní mimosoudně vyrovnat částkou 200 tisíc korun,“ a dále dodal „…s tím, že po dohodě žena uvedla, že jí bude stačit částka 150 tisíc korun.“ V tomto případě se muž zachoval správně, požadovanou částku nezaplatil a o finanční hotovost nepřišel.

Podobným způsobem nepřišel o své 200tisícové úspory další takto vydíraný muž. Obdobný scénář byl opět ženou telefonicky sdělen třicetiletému muži, který nátlaku podlehl a o peníze přišel.

Staňte členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

Následující příběh také bohužel nemá dobrý konec. Dvaatřicetiletému muži volá muž, který se představí jako policista z kriminálky a sděluje mu: „Mám u sebe paní, která vás chce udat za znásilnění její dcery, a pokud pošlete této paní na bankovní účet finanční částku ve výši 100 tisíc korun, tak vás neudá“. V tomto případě mladý muž, i když neměl o znásilnění ženy ponětí, si peníze vypůjčil a odeslal.

Není vyloučeno, že tímto způsobem poškozených mužů může být mnohem více. „Buďte obezřetní a nenechte se okrást o značné úspory. Vám sdělené informace si pečlivě ověřte a především omezte intimní komunikaci přes sociální sítě. Tímto opatřením výrazně snížíte riziko nepříjemných okamžiků, které zažily vydírané oběti,“ varuje policejní tisková mluvčí Lenka Vilímková. Neznámému pachateli/pachatelům hrozí za přečin vydírání až čtyřletý trest odnětí svobody nebo peněžitý trest.

„V souvislosti s těmito případy pátráme po ženě zachycené na fotografiích a videozáznamu, která by nám mohla k případu poskytnout důležité informace. Pokud ženu znáte a víte, kde se nachází, sdělte nám tuto informaci na linku 158 nebo na telefonní čísla 974 578 324 a 601 313 978,“ dodala mluvčí Vilímková.

Video a foto: Policie ČR