Střechová hrozba v Ostravě! Hasiči stále likvidují led a sníh nad hlavami lidí

foto: HZS MSK

OSTRAVA – Několik desítek zásahů souvisejících s odklízením nebezpečných sněhových a ledových převisů a rampouchů ze střech, okapů a fasád, mají na kontě profesionální a dobrovolní hasiči v Moravskoslezském kraji během posledních tří dnů. Jen za čtvrteční ráno a dopoledne jsou jich už dvě desítky, především v Ostravě.

Dnes hasiči zasahovali hlavně v centru Ostravy, kde odklízeli sněhové převisy a vrstvy ledu například z budov Krajského soudu v Ostravě, sousední vazební věznice, z bytového domu v ulici 30. dubna, z Pedagogické fakulty Ostravské univerzity, nebo z Městské knihovny Ostrava v Daliborově ulici.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

„Hasiči vyjíždějí likvidovat sníh a led na střechách pouze v případě, kdy opravdu hrozí bezprostřední zranění chodců a zničení majetku pádem namrzlého sněhového převisu či rampouchů, a když se jedná o budovu ve veřejném vlastnictví,“ řekl mluvčí hasičů Petr Kůdela  a ještě dodal: “Majitelé soukromých objektů s převisy a rampouchy musí kontaktovat kvůli ledu a sněhu na střechách komerční firmy.”

V Bílovci zase profesionální hasiči čistili střechu a fasádu zdejšího Úřadu práce. Na několika místech kraje se postarali také o střechy domovů pro seniory, nebo budovy zdravotnických zařízení.

Nezbytným pomocníkem hasičů byla celý týden výšková technika, tedy automobilové žebříky a automobilové plošiny s dosahem několika desítek metrů.

„Předpokládáme, že špičaté rampouchy a sněhové či ledové převisy se budou nadále tvořit vzhledem k teplejšímu počasí a tání. Proto také upozorňujeme chodce, hlavně v centrech měst, aby byli opatrní a vyhýbali se rizikovým místům pod střechami, které jejich majitelé zanedbali, “ varuje veřejnost Kůdela.

Pravidelné shazování sněhových převisů a rampouchů ze střech je povinností jednotlivých majitelů domů a objektů, ať už jsou v majetku či správě obce, kraje, státu, nebo v soukromém vlastnictví.