Lékařský tým ECMO z Ostravy vyjíždí k vážným Covid případům za hranice kraje

Foto: FNO

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – Speciální lékařský tým ECMO z Fakultní nemocnice Ostrava v uplynulých dnech vyjížděl pro pacienty s nemocí Covid-19, kterým selhávaly základní životní funkce, i do regionů, kde ECMO přístroje aktuálně chybí, nebo kde tento tým není dostupný. V péči specialistů v Ostravě jsou tak nyní i pacienti z Pardubického a Olomouckého kraje.

Ve Fakultní nemocnici Ostrava je aktuálně hospitalizováno 70 pacientů s akutní formou zápalu plic v souvislosti s Covid-19, přičemž 18 z nich potřebuje intenzivní péči. Věkový průměr nově hospitalizovaných pacientů v těžkém stavu, kteří musí být napojeni na ECMO, se teď v ostravské fakultní nemocnici pohybuje okolo 50 let.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

„Aktuálně máme tři pacienty, kteří potřebují k životu ECMO přístroj. Lékaři jsou také nepřetržitě k dispozici ECMO lince pro případy, kdy pacientův stav neumožňuje transport k nám a proto vyjedou za ním a to i do vedlejších krajů,“ přiblížil lékař a přednosta KARIM kliniky, Pavel Ševčík s tím, že naposledy vyjela speciálně vybavená sanitka na Šumpersko pro ženu, které začaly selhávat základní životní funkce.

Foto: FNO – Lékaři KARIM (Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny) FN Ostrava

ECMO centrum ostravské fakultní nemocnice je složeno ze zdravotníků Kardiochirurgického centra, Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny a Kardiovaskulárního oddělení. ECMO přístrojů je v nemocnici k dispozici celkem 8 a další dva přístroje jsou zapůjčeny. Přístroje slouží nejen pro pacienty se selháním plic, ale i pro pacienty například po srdeční zástavě nebo kardiochirurgické pacienty.