Vrch Chlum změní svoji podobu. Podívejte se na studie

PLZEŇ – Vrch Chlum se má v budoucnu stát místem, které bude patřit mezi nejvyhledávanější v Plzni. Bude vhodné i k zábavě a posezení s přáteli u dobrého jídla a plzeňského piva.

Nová podoba vrchu Chlum už byla ve středu představena veřejnosti prostřednictvím live streamu na facebookových stránkách Městského obvodu Plzeň 4. Proměnou Chlumu i podobou plánované restaurace se detailně zabývá studie, kterou zpracoval plzeňský ateliér projectstudio8. Jejími autory jsou Ondřej Janout, architekti Aleš Kubalík (ateliér Sporadical) a Bohuslav Strejc a Lucie Tlustá z NPÚ, která se věnuje krajině, parkům a zahradní architektuře. „Objekt ve tvaru písmene L nám vymezuje prostor okolí rozhledny. Svou zadní částí je dům situován zády k lesu, přední částí pak otevírá prostor, který chceme, aby byl využíván. Jedná se o bezprostřední okolí rozhledny a prostor lesoparku a posezení pod stromy. Součástí objektu je restaurace, turistický přístřešek, sociální zařízení a altán,“ říká Ondřej Janout. „Za hlavní prostor považujeme zahradní restauraci a komunitní sál, který věříme, že bude sloužit k mnoha aktivitám, od skautských setkání až po různé slavnosti. Oba prostory jsou směrovány k rozhledně a místu dávají novou energii,“ dodává architekt Aleš Kubalík.

Staňte se členy FB skupiny Život v Plzeňském kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Známou dominantou vrcholu je 25 metrů vysoká rozhledna. Ta byla postavena s chatou Luďka Pika dřívějším Svazem čs. dělnických turistů v roce 1926, do dnešní podoby dorostla o tři roky později. Zatímco chata byla i kvůli chybějící péči zbořena v roce 1999, rozhledna byla prohlášena za chráněnou kulturní památku, jejíž provoz v současnosti zajišťuje Klub českých turistů. „Chlum je vedle Radyně a Krkavce jedním z významných symbolů okolí našeho města. Od pamětníků často slýchávám, jaké to bylo příjemné místo s turistickou chatou a sálem, kde se od nepaměti tancovalo. Chceme mu proto vrátit zašlou slávu, kterou si podle nás Chlum rozhodně zaslouží,“ dodává místostarosta čtvrtého obvodu Zdeněk Mádr.

Stavební investici autoři studie odhadují na 16 až 17 milionů korun, s infrastrukturou pak na zhruba 25 milionů bez DPH. Termín úprav a realizaci samotné stavby nového objektu v současné chvíli nelze specifikovat, skutečností by se mohly stát v horizontu několika let.

Zdroj: umo4.plzen.eu