Všichni přihlášení senioři v domovech dostali první dávku, šíření nákazy se mezi nimi daří zastavit

Ilustrační foto

ZLÍNSKÝ KRAJ – Očkování seniorů a zaměstnanců pobytových sociálních služeb ve Zlínském kraji má za sebou důležitý mezník. První dávku vakcíny dostali už všichni zájemci a je znát, že se mezi nimi nákaza přestává šířit. Na druhou stranu počet hospitalizovaných pacientů v krajských nemocnicích lehce narostl.

Kraj seniory očkuje od počátku ledna. „K dnešnímu dni bylo první dávkou naočkováno téměř 6 tisíc klientů a zaměstnanců pobytových sociálních služeb a už teď je znát, že se v těchto zařízeních podařilo šíření nákazy zastavit,“ zhodnotil hejtman Radim Holiš.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Do regionu prozatím dorazilo 29 910 vakcín. Využilo se jich 22 924, přičemž 15 331 lidí dostalo první dávku a 7 593 už dávku druhou.

Zlínský kraj si oproti jiným regionům vede stále dobře

Ve čtyřech krajských nemocnicích právě leží 216 pacientů s covidem. 41 z nich vyžaduje intenzivní péči. „Ve srovnání se situací před týdnem počet covid pozitivních vzrostl o 8 pacientů vyžadujících intenzivní péči. Situace se mění každý den. Nemocnice ve Vsetíně, Kroměříži a Uherském Hradišti jsou již na hraně svých kapacit. V provozu čtyř nemocnic chybí i nadále asi 350 zdravotníků s koronavirem a s jinými diagnózami,“ uvedla náměstkyně hejtmana Olga Sehnalová, zodpovědná za oblast zdravotnictví.

O největší část pacientů se stará nemocnice ve Zlíně. Ta si také tento týden převzala jednoho ventilovaného pacienta, kterého sem převezl vrtulník z nemocnice v Trutnově z přetíženého Královéhradeckého kraje. „V některých regionech je situace v nemocnicích velmi vážná a vyžaduje mezikrajové transporty pacientů. I v rámci Zlínského kraje nadále probíhá převoz pacientů mezi okresními nemocnicemi,“ řekla Olga Sehnalová.

V porovnání s jinými kraji si však ten Zlínský vede stále velmi dobře. „Ale i u nás se vyskytuje britská mutace koronaviru, která se šíří zhruba o 40 procent rychleji. Odhady jsou takové, že v průběhu tří týdnů bude tato mutace v celé republice zcela dominantní, což není pro již tak křehkou situaci v nemocnicích dobré,“ dodal Radim Holiš.