KORONAVIRUS: Ústavní soud označil uzavření maloobchodu za protiústavní, senát chce vrátit pandemický zákon zpět sněmovně

Zdroj: Pixabay

Česko – Na to, že uzavření maloobchodu a nespočet různých nezdůvodněných výjimek nemusí být úplně v souladu se zákonem, upozorňovali mnozí. Nakonec vládní rozhodnutí skončilo přímo v rukou Ústavního soudu, který vydal stanovisko, že opatření bylo protiústavní. Jedná se tak o varování před podobnými kroky v budoucnu (zpětnou platnost nemá). A opět není zřejmé, v jakém režimu bude Česko od neděle fungovat – pandemický zákon, který měl nahradit v sobotu končící nouzový stav, chtějí totiž senátoři (i v kontextu rozhodnutí Ústavního soudu) vrátit sněmovně k dalšímu přepracování…

Neústavní uzavření maloobchodu

Lednové uzavření maloobchodu, resp. uzavření mezi 28. lednem a 12. únorem, bylo neodůvodněné a tím pádem protiústavní, rozhodl Ústavní soud. V daném období totiž vláda omezení maloobchodu adekvátně nevysvětlila a nebylo jasné, proč někdo musel zavřít a někdo ne. Problémem také je, že ačkoliv toto rozhodnutí nemá zpětnou platnost, podle odborníků i stávající opatření stojí na stejném základě.  Podle Vojtěcha Šimíčka, soudce Ústavního soudu, musí být každý zásah do práv důkladně a racionálně vysvětlen, vláda ale uzavřela většinu obchodů, ovšem např. prodej květin, ale i střeliva byl povolen.

Podle Šimíčka bylo zcela neodůvodněno stanoveno téměř 40 různých výjimek bez jakéhokoliv vysvětlení. V souvislosti s tímto rozhodnutím zazněla také otázka odškodňování podnikatelů, kteří museli zavřít své obchody, konkrétní řešení ale ze strany Ústavního soudu nepadlo. „My to nevnímáme tak, že by se protiústavně něco uzavřelo, my jsme vše zdůvodňovali, ale kdyby obchody zůstaly otevřené, ta situace by byla ještě horší. Respektujeme ale verdikt Ústavního soudu a chápeme, že vše, co se uzavře, je také nutné dostatečně a jasně zdůvodnit,“ reagoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček s tím, že žádná odškodnění aktuálně nejsou předmětem jakýchkoliv jednání.

Pandemický zákon má červenou

Ačkoliv aktuálně se rozhodnutím Ústavního soudu nic nemění, dalo do jisté míry také podnět senátorům, aby začali řešit sněmovnou přijatou podobu pandemického zákona. Nejsilnější senátní kluby tak chtějí jeho změny, jelikož dle jejich názoru není jasné, jak by kontrola vyhlašovaných opatření měla probíhat. Nyní tedy může dojít k tomu, že do sněmovny poputuje upravená verze ze strany senátu, kterou bude třeba přijmout. Není přitom jasné, zda se tento proces stihne dokončit v rámci tohoto týdne – v sobotu přitom končí nouzový stav a od neděle mělo Česko začít fungovat s opatřeními právě na základě pandemického zákona. Je však možné, že ten v platnost v nutném termínu nevstoupí. Podle Havlíčka jsou postoje senátorů překvapením, jelikož „torpédují to, na čem se již kolegové ve sněmovně shodli.“ O pandemickém zákoně se tedy bude opět jednat ve středu – pokud by nedošlo ke shodě, vláda by znovu musela začít hledat jiné cesty, jak si svá opatření prosadit.

Aktuální stav

V posledním týdnu došlo k výraznému nárůstu šíření infekce, ve dvou týdnech činí rozdíl v přírůstku nových pacientů více jak 13 000 (počty nově nakažených z 53 000 vzrostly na více jak 66 000). Reprodukční číslo R také vzrostlo, a to na hodnotu 1,16. V nemocnicích je hospitalizováno přes 6 000 osob s onemocněním covid-19, z nichž cca 1300 je ve vážném stavu. Nemocniční kapacity již přestávají stačit také v Plzeňském kraji. I proto by počínaje zítřkem mělo být povinností nosit respirátor FFP2/nano roušku nebo 2 chirurgické roušky na sobě v místech s větší koncentrací osob (v MHD, obchodech, nemocnicích). Podrobnosti tohoto nařízení, které má vstoupit v platnost od dnešní půlnoci, ale zatím známy nejsou, vláda o nich totiž stále jedná. Podle ministryně Maláčové je pak záměrem jejího resortu začít poskytovat nutné ochranné pomůcky potřebným bezplatně, konkrétní plán ale zatím znám není.