Pod rybáři se v Karviné prolomil led

foto: HZS MSK - ilustrační foto z nácviku záchrany na ledě letos v lednu

KARVINSKO – V karvinské nemocnici skončil 44 letý rybář, který si vyrazil na nestabilní ledovou plochu místního rybníka Mokroš. Na jeho záchranu musela nejen vyjet sanitka, ale odstartoval i vrtulník z Ostravy.

K nehodě došlo v neděli 21. února odpoledne u rybníku Mokroš v Karviné-Dolech. „Před čtrnáctou hodinou přijali operátoři informaci o dvou osobách, které se měly prolomit pod led při rybaření. Na místo vyjela pozemní posádka a vzlétl vrtulník,“ popisuje událost mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

První muž se před příjezdem záchranářů sám dostal na břeh. Druhý postižený, čtyřiačtyřicetiletý muž, se zachytil okraje ledu, avšak od hrudníku dolů zůstal uvězněn ve vodě, a to po dobu asi dvaceti minut, než mu na břeh pomohli hasiči.

Jakmile pak pacienta převzali do péče záchranáři, v sanitním vozidle jej zbavili promočeného oděvu a zajistili tepelný komfort. „Postižený jevil známky silného podchlazení, avšak neutrpěl žádné poranění. Po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče byl předán na centrálním příjmu karvinské nemocnice,“ dodal Humpl.

Hasiči varují, že se stoupajícími venkovními teplotami síla ledu na rybnících a dalších vodních plochách slábne. Hrozí tak už mnohem větší nebezpečí, že se led proboří, proto už by lidé měli vstup na vodní plochy omezit a být maximálně opatrní.