Rok ve vsetínské porodnici: Převaha chlapců, porody s covidem a bohatá „úroda“ dvojčat

Foto: VSN

VSETÍN – Zdravotníci ze vsetínské nemocnice za sebou mají nezvyklý rok. Kvůli covidu si museli poradit se zcela novými situacemi a na světě tu přivítali nezvyklý počet dvojčat. Přes to všechno dostali od maminek velké množství pozitivních ohlasů.

Loni se v porodnici ve Vsetíně narodilo 796 dětí. Více bylo chlapců, těch přišlo na svět 407, zatímco děvčátek se narodilo 389. Dvojčátka tu přivítali hned v pěti případech. Kvůli pandemii zdravotníci provedli o 73 porodů méně než v roce 2019, ubylo totiž maminek ze zahraničí. Tři děti přivedly na svět covid pozitivní maminky. „V minulém roce jsme všichni poznali něco nového. Stav i situace se velmi rychle vyvíjely, pokyny se střídaly, bylo to bezesporu náročné období pro pacientky, rodinné příslušníky i sloužící personál. Přesto hodnotím uplynulý rok jako úspěšný. Naučili jsme se nové dovednosti, získali další zkušenosti, museli přijmout nová opatření, dokázali najít další potřebnou míru tolerance. A i když jsme museli čelit různým omezením, narodila se u nás spousta krásných dětí,“ konstatoval Jiří Hlavinka, primář Gynekologicko-porodnického oddělení Vsetínské nemocnice.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Co se jmen týče, u chlapců přibylo hlavně Jakubů, Janů, Jiřích a Ondřejů, u děvčátek vítězily Eliška, Tereza, Adéla nebo Veronika. Ale objevila se i netradiční jména jako Samo, Timon, Nahtaniel, Zara, Lara, Zemrie či Tiyamika.

Obtížný rok přinesl porodnici jednu potěšující skutečnost. Obdržela totiž nesmírně velké množství pozitivních ohlasů. „Řada maminek nás hodnotila velmi kladně, což nás opravdu těší. Jsme rádi, že je vsetínská porodnice vyhledávána a doporučována. Víme, že poskytujeme ženám péči v životních obdobích, která jsou pro ně velice důležitá, a budeme se tuto péči snažit poskytovat i nadále co nejlépe,“ ujistila Petra Kašparová, vrchní sestra vsetínského gynekologicko – porodnického oddělení.