Zmapujte si píseckou historii v muzeu

PÍSEK – Víte, že se na Písecku kdysi těžilo zlato? Znáte písecké pegmatity? Už jste si prošli impozantní panovnickou galerii? Prácheňské muzeum v Písku nabízí ve stálých expozicích ještě mnohem víc.

Muzeum disponuje unikátní dochovanou částí gotického hradu z 13. století, kterou je rytířský sál. V něm najdete údaje o původním charakteru hradu i poznatky o vzniku města. Ve vitrínách jsou vystaveny různé sbírkové předměty, které toto téma ilustrují. Sál je pamětníkem pobytů krále Přemysla, který si Písek velmi oblíbil a často sídlíval na zdejším hradě. Další z expozic vám představí dějiny regionu od poloviny 13. století až do roku 1989. Těšte se na ukázky dobových platidel, městskou pokladnu, vybavení lékárny z období baroka, či předměty dokládající činnost různých starých píseckých závodů, jako např. známá továrna na tabák. Muzeum nezapomíná ani na kulturní tradice oblasti, proto tam najdete třeba funkční stroj věžních hodin z místní radnice ze druhé poloviny 18. století. Znáte písecké pegmatity? V samostatné vitríně si je můžete prohlédnout i s ukázkami vltavínů z okolních lokalit. V muzeu se pomocí fotodokumentace, preparátů a herbářových položek prezentuje i 30 chráněných území okresu.

Zajímá vás technologie pravěké a středověké těžby zlata na Písecku? Nebo vás zaujme impozantní řada šestnácti olejomaleb českých panovníků, které jsou dílem nejméně dvou malířů počátku 18. století? Tak až budete v Písku, nezapomeňte navštívit Prácheňské muzeum.