Brněnští odborníci našli nový minerál s názvem dobšináit

Zdroj: Moravské zemské muzeum

BRNO – Mineralogové z Moravského zemského muzea učinili nový objev, kdy při zahraniční cestě narazili na nový minerál. Pojmenovali ho podle místa výskytu, vzorek bude nyní uložen v muzeu.

Eva Víšková a Jiří Toman z Moravského zemského muzea v roce 2019 navštívili revír v okolí Dobšiné, který je známý historickou těžbou kobaltu a niklu. „Odebrali jsme materiál, který byl podroben detailnímu studiu, na němž jsme spolupracovali spolu s mineralogy z Národního muzea, Slovenské akademie věd, Masarykovy univerzity a Akademie věd České republiky,“ popisuje Eva Víšková.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Díky tomuto výzkumu je svět bohatší o nový minerál – dobšináit, jehož jméno je odvozeno od města Dobšiná. Jedná se o 23. minerál popsaný poprvé ve světě z území Slovenska. Spadá pod roselitovou skupinu a je z větší části tvořen vápníkem. Typový vzorek, na kterém byl minerál uchycen, bude uložen ve sbírce muzea. Nyní se připravuje odborná publikace, aby byly splněny všechny podmínky pro uznání tohoto minerálu.