KORONAVIRUS: Nemocnice na hranici kapacit, počty nakažených stále rostou

Zdroj: WikiMedia

Česko – Podle dat prezentovaných dnes na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví se Česko blíží vyčerpání veškerých nemocničních kapacit. Podle ministra Blatného však situaci mohou zvrátit ještě nová opatření.

Jak naznačují statistické údaje a informace krajských koordinátorů, české nemocnice by do stavu veškerého vyčerpání kapacit mohly (při udržení reprodukčního čísla R ve stejné hodnotě jako dnes) dojít během dvou až tří týdnů. Aktuálně je s onemocněním covid-19 v nemocnicích více jak 6 500 osob a na JIP přibývají také mladší ročníky, dynamika zhoršení je podle odborníků horší než na podzim a denní počty nových případů ve srovnání s podzimem také významně rostou, jen za včerejšek přibylo 11 223 nově nakažených, což je o 2 300 více než před týdnem.  Na vině je podle epidemiologů do jisté míry také šířící se britská mutace koronaviru.

Jak uvedl ministr zdravotnictví, „mutací každého viru jsou obecně tisíce, dvě, které jsou ale pro nás nejdůležitější, jsou britská a jihoafrická. Britská mutace podle našich modelů začíná převažovat a v průměru se pohybuje nad 50 %, jsou ale místa, kde dosahuje až k 80 %. Případy jihoafrické mutace byly zatím potvrzeny jen v jednotkách případů.“ Zatímco případy jihoafrické mutace již byly potvrzeny v Brně a jejich původ je spojován s pobytem na Zanzibaru, sekvenování dalších vzorků aktuálně probíhá.

Aktuální stav

Již nyní se ale rapidně snižují počty volných lůžek pro pacienty vyžadující intenzivní péči, k dispozici jich zůstává jen cca 15 % (a to nejen pro pacienty s covid-19, ale pro všechny). Nejhorší situace aktuálně panuje ve středních a západních Čechách, kde již kapacity klesly pod 10 %. Nemocnice jsou ale již téměř plné také v Pardubickém kraji, kde již krizový štáb jedná o vyhlášení tzv. stavu hromadného postižení osob. Pokud by k němu došlo, lékařská péče by byla poskytována jen těm, kdo jsou v bezprostředním ohrožení života.

Zatímco na vládní tiskové konferenci z úst náměstka ministra zdravotnictví zaznělo, že za současnou situaci není nikdo přímo zodpovědný, podle opozice chybí informace, proč se situace stále zhoršuje.  „Nelze říct, že je covid něco jako přírodní katastrofa, my nevíme, proč jsou ta čísla tak špatná a proč se stav v Česku tak zhoršuje,“ uvedl Petr Fiala (ODS).

Aktuálně je na JIP v rámci celé ČR hospitalizováno přes 3 000 osob, z nichž cca 1 200 jsou nakažení novým typem koronaviru. Jak také zkonstatoval náměstek ministra zdravotnictví, Vladimír Černý, prakticky nikde již nelze udržet standardy léčebné a jiné péče, nutností je tedy útlum a oddalování péče necovidové. Velkým problémem je zejména nedostatek kvalifikovaného personálu – a tak podle Černého nemá ani smysl zřizovat další intenzivní lůžka. Poměrně reálnou možností je zapojení specializovaných center (např. pražský IKEM) do neodkladné péče. Ministerstvo zdravotnictví také jedná o větším zapojení ambulantních specialistů, většina z nich ale nemá zkušenost s intenzivní péčí. A vláda dále zvažuje, že o pomoc oficiálně požádá Německo, které zatím dle slov premiéra Babiše nabídlo péči o devět osob z pohraničí, ale kancléřka Angela Merkel údajně nabízí i další lůžka.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že situace v Česku je tedy kritická, podle ministra Blatného bude aktuálně stěžejním opatřením především rozšíření testů do podniků, kde již probíhá testování v rámci péče hrazené pojišťovnami, a to tak, aby zaměstnancům bylo umožněno samotestování. Kromě toho resort zdravotnictví jedná o změnách opatření v dopravě s posílením spojů tak, aby se snížila koncentrace cestujících. Součástí opatření je pak také povinnost nosit respirátory FFP2/nanoroušky nebo dvě roušky na sobě v místech s větší koncentrací osob. „Jakkoliv se to může zdát jako drobná změna, všechny mezinárodní studie ukazují, že když jsou správně a plošně nošeny ochranné pomůcky, je tu velká možnost, že se šíření epidemie zpomalí,“ uzavřel Blatný.