První ostravský pacient už si provádí dialýzu doma sám. Je mu teprve 22 let

foto: Erik Truksa - přístroj na domácí dialýzu

OSTRAVA – Teprve dvaadvacetiletý Erik Truksa studuje vysokou školu. Jeho život se ale od života ostatních liší tím, že se od svého dětství potýká s onemocněním ledvin, kvůli kterému do nedávna musel dojíždět do nemocnice na dialýzu. Poté, co má dialyzační přístroj doma, se však stal časově svobodnější.

„Dva týdny jsem se docházel zaučovat, pak týden dojížděla sestřička ke mně domů, kde na mě dohlížela. Kdykoliv to bylo potřeba, pomohla mi s obsluhou přístroje,“ popisuje Erik přechod ke svému novému způsobu života s tím, že teď už je na domácí dialýze 3 měsíce a je velmi spokojen.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

„Za největší výhodu považuji možnost vlastního nakládání s časem, kdy se nemusím přizpůsobovat dialýze, ale dialýza se přizpůsobuje mně,“ dodal ještě mladý muž. Zároveň přidal slova díků panu primáři z interní kliniky Ivu Valkovskému, lékařce Stanislavě Kollárové a staniční sestře Monice Kupcové za skvělou komunikaci, pomoc i podporu.

Rovněž další pacienti, kteří jsou odkázáni na hemodialýzu, tedy přístroj, který nahrazuje funkci ledvin, si ji teď mohou provádět sami doma. „Fakultní nemocnice Ostrava pacientům zajistí instalaci dialyzačního přístroje i pravidelnou zavážku materiálu, který je k celému procesu potřeba,“ uvedla mluvčí nemocnice Petra Petlachová.

„Pacienti, kteří si budou hemodialýzu provádět v domácím prostředí svépomocí, musí počítat s tím, že ji musí dělat pět krát až šestkrát týdně. Doba domácí dialýzy se pohybuje mezi dvěma až třemi hodinami,“ uvedl primář Ivo Valkovský, který zároveň dodal, že pacient v tomto léčebném režimu pak chodí na kontroly do ambulance jednou za čtyři týdny.