Včerejší živý přenos galakoncertu “10 let muzikálu v Ostravě” na ČT art nezklamal

foto: NDM - Závěrečná děkovačka po galakoncertu

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – Diváci, kteří nejen včera sledovali na ČT art živý přenos muzikálového gala koncertu nazvaného 10 let muzikálu v Ostravě, dnes nešetří ve svých reakcích na koncert chválou.

„Byli jste skvělí. Klobouk dolů. Báječné a krásné.“ Dlouhý seznam podobných superlativ dnes naplnil diskuse na sociálních sítích pod záběry ze včerejšího koncertu, který večer živě přenesla Česká televize z Národního divadla moravskoslezského.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Divadlo naplno dostálo svému slibu a divákům nabídlo bezchybné a kvalitní koncertní provedení průřezu svým muzikálovým repertoárem za posledních deset let. Mezi dalšími skvělými umělci včera zazářili ve svých hvězdných rolích, ověnčených Cenami Thálie, její držitelé Hana Fialová, Martina Vlčková a Tomáš Savka.

Scéna byla pro televizní přenos efektně obrácená směrem k prázdnému hledišti, které zároveň sloužilo jako dějiště pro některé muzikálové scény. Uveďme například píseň Neplač pro mne, Argentino z muzikálu Evita, kterou zazpívala z divadelní galerie Hana Fialová.

Ve včerejším hudebním výběru převládaly muzikály oblíbeného Andrew Lloyda Webbera, z nichž jmenujme například Jesus Christ Superstar, Kočky, Evita, nebo Sunset Boulevard.

Koncert dirigoval umělecký šéf ostravského souboru operety a muzikálu, Jakub Žídek. V orchestru jste pak mohli vidět například harfenistku Janáčkovy filharmonie Ostrava Kateřinu Bendovou, nebo  Nikolaose Grigoriadise v sekci dechových nástrojů, který je znám mimo jiné ze skupiny Kryštof.

Jasné poselství plné naděje přinesla závěrečná píseň z muzikálu Harpagon je lakomec? na jejíž hudbě a textu pracovali ostravští autoři Boris Urbánek a Jiří Krhut. Zpívá se zde: „Co je víc než stát na prknech světa, divadla, které není bez lidí. Co je víc, než na dobrou noc věta: Zítra se uvidí!“

Koncertu chyběl na konci každé písně už jen potlesk, ale věříme, že ten se odehrál doma v obývacím pokoji každého z diváků. Navíc je možné na iVysílání České televize koncert shlédnout i dnes. Stačí kliknout tady: 10 let muzikálu v Ostravě