Zlínská nemocnice nově nabízí specializovanou péči pro pacienti s nádory plic

Foto: KNTB

ZLÍN – Baťova nemocnice ve Zlíně začátkem týdne otevřela druhý onkologický stacionář. Vysoce specializovanou péči tu mimo jiné dostanou i pacienti s nádory plic, kteří museli doposud dojíždět do sousedních krajů.

Zhoubné nádory plic, průdušek a dalších oblastí dýchacích cest lékaři ročně odhalí asi u 250 obyvatel Zlínského kraje, zlínské onkologické centrum proto řadu let usilovalo o rozšíření péče právě o obor pneumoonkologie, což se mu nyní podařilo. „Zhoubné nádory plic u nás bohužel stále patří mezi nejčastější onkologická onemocnění u mužů i žen. Léčba je pro pacienty velkou zátěží po fyzické i psychické stránce a dojíždění za péčí do vzdálenějších center je náročné i ekonomicky. Dostupnost této špičkové péče přímo v regionu může pro tyto vážně nemocné lidi představovat určitou úlevu,“ řekl ředitel nemocnice Radomír Maráček.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Druhý stacionář otevřelo onkologické centrum v budově 21. Jeho součástí je nová pneomoonkologická ambulance právě pro pacienty s nádory v oblasti dýchacích cest. „Péči o ně nám odborně pomáhají zajistit kolegové z plicního oddělení naší nemocnice. Do obou našich stacionářů docházejí pacienti na ambulantní chemoterapii, cílenou léčbu, k aplikaci infuzí či krevních derivátů,“ přiblížila primářka onkologického oddělení Markéta Pospíšková.

Nový onkologický stacionář je vybaven osmi aplikačními lehátky, dvěma odběrovými aplikačními křesly a lehátkem pro monitoring EKG. „V obou stacionářích můžeme nyní současně podávat terapii dvěma desítkám pacientů, týdně jimi projde více než stovka pacientů. S novými prostorami jsme získali i moderní infuzní techniku a také centrální rozvod kyslíku, který je součástí každého lehátka, což zvyšuje komfort pacientů,“ sdělila Bohumila Vojtová, vrchní sestra oddělení.

Nemocnice na vybudování stacionáře vynaložila přibližně 1,6 milionu korun. Dalších 139 tisíc korun stál nábytek, tato částka byla uhrazena z prostředků, které formou darů poskytli partneři a podporovatelé Centra vysoce specializované onkologické péče Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Foto: KNTB