Klatovská nemocnice drží rekord. Má bohužel nejvíce covidových pacientů

Ilustrační fotografie, zdroj: Shutterstock

PLZEŇSKÝ KRAJ – Počet pacientů s covidem, kteří leží v nemocnicích Plzeňského kraje, neutěšeně narostl. Včera dopoledne jich bylo v nemocnicích akutní péče hospitalizováno 200, z nichž 29 bylo na lůžkách intenzivní péče.

Počet pacientů, kteří se léčí v nemocnicích Plzeňského kraje z onemocnění covid-19, tak dosáhl smutné hranice. V odpoledních hodinách měly navíc nemocnice další příjmy (samozřejmě i nějaká propouštění). Kapacity covidových lůžkových stanic jsou tím prakticky zaplněné. Vůbec nejvíce covid+ pacientů je momentálně v Klatovské nemocnici (cca 60), která ještě v uplynulých dnech přijímala také pacienty z Karlovarského kraje nebo pošumavské nemocnice v Sušici. Z velké části se už zaplňují také nově vzniklé kapacity v Domažlické nemocnici. Krajské nemocnice zároveň opět navýšily kapacity testování a samozřejmě očkují.

Domažlická nemocnice dokončila druhou etapu přeměny na specializovanou nemocnici pro covidové pacienty. Z lůžkové stanice Chirurgie A, která dosud pečovala o necovidové chirurgické pacienty, se stala covidová stanice. Nemocnice tak zvýšila svou covidovou kapacitu ze 43 lůžek na zhruba 60 lůžek. Nová lůžka se už z větší části zaplnila pacienty buď přímo “z terénu” nebo z jiných nemocnic a spustila se i další etapa transformace.

Počet PCR testů za týden stále osciluje kolem hranice 1450. Nadále ale roste počet antigenních testů (4338 za uplynulých sedm dnů). Za prvé ubyly tzv. prázdné rezervace, kdy objednaní zájemci k testu nepřišli, dále nemocnice ve Stodu, v Klatovech i Domažlicích opět navýšily odběrové kapacity a do statistiky se už započetlo také testování mobilního týmu, který objíždí od pátku okresy Domažlice a Tachov. Míra pozitivity při antigenních testech se pohybuje v rozmezí 5 až 9 procent.

V pondělí i včera bylo v provozu všech pět očkovacích míst v krajských nemocnicích, tedy v Klatovech, Rokycanech, Stodu, Domažlicích a v Plané. Od počátku testování už dali zdravotníci vakcínu 5486 lidem, necelé polovině i druhou dávku. První očkování se nyní provádí už skoro výhradně seniorům nad 80 let. Rezervační systém už zve ročníky narození do roku 1937.