Nad Valašskem se vznášel písek ze Sahary, patrný byl při západu slunce

Foto: Jiří Srba

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – Jihozápadní proudění vzduchu přineslo do Evropy nečekanou africkou „návštěvu“. Písku ze Sahary si v těchto dnech všimli i pracovníci Hvězdárny Valašské Meziříčí. Tak silné přenosy písku, které jsou schopni lidé postřehnout, se podle nich odehrávají jednou či dvakrát do roka.

Běžně modrá obloha se kvůli písku zbarvila lehce do žluta a Slunce se zdálo pod clonou silně rozostřené. „A kdyby zapršelo a prach se z atmosféry vymyl, bylo by to patrné také na povrchu věcí včetně kapot automobilů,“ dodává odborný pracovník hvězdárny Jiří Srba.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Africký prach žlutooranžové barvy dorazil nad Valašsko v úterý odpoledne a podle meteorologických předpovědí by se tu mohl objevovat až do soboty. „Velmi nápadný byl tento jev při úterním západu Slunce. Málokdy se stane, že pět stupňů nad obzorem je Slunce pískovým filtrem natolik zeslabené, že bylo možné podívat se do něj bez výrazného oslnění,“ líčí astronom.

Obdobné situace nejsou podle něj ničím neobvyklým, rozdíl je jen v intenzitě. „Prachové epizody se odehrávají poměrně často, zejména v jarních měsících, kdy dochází ke změně proudění vzduchu. Někdy ale bývají tak slabé, že je člověk ani nepostřehne. Silnější přenosy nastávají jednou nebo dvakrát ročně,“ vysvětluje Jiří Srba.

Saharský písek však není to jediné, co k nám vítr může zavát. „Při východním proudění se sem rovněž na jaře občas dostanou drobné částice zemědělské půdy, které vítr sebral z úrodných, avšak vegetací ještě nezarostlých polí Ukrajiny,“ dodává Srba.

Foto: Jiří Srba