Do pelhřimovské nemocnice nastoupili hasiči. Pomohou nejen pacientům s koronavirem

Foto: Nemocnice Pelhřimov

PELHŘIMOV – Do pelhřimovské nemocnice dnes nastoupilo pět hasičů, dalších sedm se bude od příštího týdne střídat ve dvanáctihodinových směnách. Pomohou nejen na lůžkových odděleních COVID zóny, ale i na urgentním příjmu a anesteziologicko-resuscitačním oddělení.

Důvodem pro nasazení hasičů je rychle přibývající počet pacientů s onemocněním Covid-19 a zejména nárůst těžkých případů. „Intenzivní péče se dostává na hranice kapacit. Aktuálně je zaplněna ze 78 procent. Volná lůžka rychle ubývají. Proto jsme na začátku tohoto týdne navýšili počet standardních lůžek pro covidové pacienty na sedmdesát. Aktuálně jsou zaplněna ze 73 procent. Příznivá situace není ani v délce hospitalizací, která se až zdvojnásobuje a roste počet pneumonií,“ sdělil ředitel Nemocnice Pelhřimov Michal Kozár.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Nutnost asistence hasičů vyvstala i proto, že zdravotníci zabezpečují očkování, a navíc denně zajištují stovky odběrů PCR a antigenních testů. Hasiči jim tak pomohou při hygienické péči o pacienty, při jejich polohování a otáčení nebo při podávání stravy.

Letos pomáhají hasiči v pelhřimovské nemocnici již podruhé, poprvé to bylo od 13. ledna do 1. února. Celkem tehdy odpracovali 133 služeb po dvanácti hodinách. Současná výpomoc je zatím domluvena do 14. března.