Horská služba zachraňovala nerozvážné turisty. Do hor šli vybavení, jak na procházku do města

Foto: Horská služba Beskydy

VSETÍNSKO – S hezkým počasím roste počet turistů, kteří vyrazili na procházku do Beskyd. Hory ale představují velké nebezpečí, pokud lidé vyrazí bez správného vybavení. Důkazem je hned několik případů z posledních dní, u kterých musela zasahovat horská služba.

Členové Horské služby Beskydy museli vyrazit k páru mladých lidí, kteří špatně odbočili při sestupu do údolí. Oba se ocitli v hlubokém sněhu, byli vyčerpaní a vůbec nevěděli, jak dál. „Vybavení ovšem neměli ani tak do hor, jako spíš na vycházku do města. Především obuv, sice sportovní, ale nanejvýš na procházku zámeckým parkem. Podobný případ jsme pak řešili na hřebenech, kde do rozměklého sněhu v nočních hodinách zapadl mladík s přítelkyní v šestém měsíci těhotenství,“ popsal jeden ze zasahujících členů služby Pavel Masopust s tím, že slečna měla dokonce dámskou kabelku.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

V posledních dnech panuje v údolích větší zima a cesty jsou zledovatělé. Naopak ve vyšších partiích přetrvává slunečné počasí a hluboký sníh je rozměklý. „Pak se lehce přihodí to, co se stalo mladé rodině s dvěma malými dětmi, opět v nedostatečném oblečení a obutí. Vydali se mimo značené cesty, bořili se do rozměklého sněhu a děti se zcela vyčerpaly, takže jsme je museli najít a náročným terénem transportovat do bezpečí,“ uvedl Pavel Masopust.

Záchranáři měli plné ruce práce i v dalších částech Beskyd. „Včera jsme zasahovali u paní ve středním věku, kterou postihly během výletu mohutné křeče z nedostatku hořčíku v krvi. A ve chvíli, kdy jsme jí předávali rodině, ohlásili nám zdravotní potíže u starší paní. U ní byl ovšem problém v tom, že pozemní transport by znamenal značný problém a zdržení, takže jí nakonec z hor do nemocnice převezl vrtulník Letecké záchranné služby,“ řekl k dění v Beskydech zasahující záchranář Marcel Svoboda.

Ve velké části případů, ke kterým musí horská služba vyjíždět, je na vině nedostatečné vybavení a neznalost bezpečného pohybu v horách. „Znovu a znovu, přes naše častá a důrazná varování, se do pohoří vydávají lidé v oblečení, které je vhodné maximálně k návštěvě obchodního centra. Neuvědomují si, že ani horská služba nedokáže být u jejich problému okamžitě a záchrana je často časově náročná a transport obtížný,“ varuje návštěvníky Beskyd náčelník zdejší horské služby Radan Jaškovský.