Králičí maso – chutné, libové a neprávem opomíjené. Zkuste králíka na divoko

Foto: Rýdlová, J.

Maso obecně patří k důležitým zdrojům nejen bílkovin, ale například také vitamínu B 12 a mnoha dalších cenných látek. Pokud se člověk rozhodne maso nekonzumovat, je potřeba aby měl dostatek znalostí, jak ho ve svém jídelníčku plnohodnotně nahradit. V opačném případě mu mohou postupem času hrozit zdravotní problémy z nedostatku některých živin, např. lámání nehtů, řídnutí vlasů nebo chudokrevnost. Příznivci masa se však často omezí hlavně na kuřecí nebo vepřové, které patří k nejdostupnějším a nejlevnějším. Pro naše zdraví je však prospěšná pestrá strava, tedy i občasná obměna masa. Mezi skvělou, a cenově přijatelnou volbu, patří určitě maso z králíka.

Neprávem opomíjené

Králičí maso je libové, velmi dobře stravitelné, a proto je vhodné, pokud potřebujeme odlehčit svému zažívání. Jeho kalorická hodnota je v porovnání s ostatními druhy mas velmi nízká. Oceníme ho tedy i tehdy, když si hlídáme hmotnost. Najdeme v něm např. celou řadu kvalitních aminokyselin, vitamíny řady B, železo, hořčík, zinek, draslík nebo fosfor. Jako lehký a přitom výživný pokrm se hodí pro lidi, kteří se zotavují z různých infekcí. Nejlepší maso je samozřejmě z přírodního, nikoli průmyslového chovu.

Králík na divoko

Suroviny

Naporcovaný králík

Kořenová zelenina (mrkev, celer, petržel)

Kousek anglické slaniny nakrájené na plátky nebo kostičky

Několik stroužků česneku

Sůl, nové koření, bobkový list, celý pepř

Lák z okurek

Příprava

Králíka potřeme směsí oleje, rozdrceného česneku a trochy soli. (Solí rozhodně neplýtvejte, obecně jí máme v potravě až příliš mnoho.) Uložíme ho do pekáčku nebo skleněné zapékací mísy, posypeme kořením a poklademe plátky či kousky anglické slaniny. Syrovou zeleninu nakrájíme na menší kousky. Částí zeleniny králíka podsypeme a zbytkem zasypeme jeho povrch. Pokud nám trochu anglické zbude, položíme na zeleninu. Bude se pomalu vypékat a pustí šťávu do zeleniny. Nakonec vše podlijeme lakem z okurek. Nesmí ho být příliš mnoho, abychom si nevyrobili vařeného králíka v polévce, na druhé straně je potřeba při pečení hlídat, aby stále nějaká šťáva v pekáči zůstala. Podle potřeby můžeme průběžně dolít okurkový lak nebo vodu.

Králíka dáme do vyhřáté trouby. Nejdříve pečeme zakrytého (orientačně prvních 30 až 45 minut na 200 °C). Jakmile změkne, ale ne úplně, odstraníme horní kryt pekáče a za průběžného polévání dopékáme (teplotu snížíme na cca 180 °C). Hotový je, když je maso měkké a má typický „připečený“ nádech. Podáváme s knedlíky (s nimi to ovšem nepřehánějte, nejsou právě dietní), brambory nebo rýží.