Mladí astronomové jsou už rok on-line, chybí jim osobní schůzky

Na fotce je vedoucí kroužku Radek Kraus

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – Valašskomeziříčská hvězdárna pořádá už rok astronomický kroužek on-line. Mladí vědci se tak setkávají pouze virtuálně jednou týdně, osobní kontakt a kamarádi jim velmi chybí.

Schůzku mívají každou středu ve čtyři odpoledne, vždy se připojí nejméně čtyři členové. Vedoucí kroužku tak musí provádět pokusy a komunikovat se svými svěřenci jen přes obrazovky. „Není to ono. Osobní kontakt nám citelně chybí. Nevidím bezprostřední odezvy dětí a nemohu na ně reagovat,“ řekl vedoucí Radek Kraus. Jeho příprava a výklad tak museli být pozměněny, jelikož nejde využít všechna astronomická technika a u tabule je více možností, jak tvořit a děti zaujmout.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Aby jeho astronomové nepřicházeli o pozornost, snaží se měnit témata a zadávat jim domácí úkoly. Ubral proto na teorii ze sférické astronomie a přidal pokusy, které si děti mohou vyzkoušet sami. „Třeba experimenty zaměřené na hustotu látek, svět enzymů a škrobů, lom světla nebo vzlínání vody. Před časem jsem dětem na ukázku zhotovil malé Foucaultovo kyvadlo,“ uzavírá Kraus.