Podvodník připravil přerovskou firmu skoro o 400 tisíc. Dobře si zkontrolujte, kam peníze posíláte

PŘEROV – Policisté varují před podvodníky, kteří se zaměřují na firmy. V těchto případech mohou získat nemalý finanční obnos. Jejich praktiky jsou velmi záludné, proto si jakékoliv platby za jména do zahraničí důkladně ověřte.

„Policisté na oddělení hospodářské kriminality se v současné době velmi často zabývají případy podvodů, které na firmy a různé organizace cílí pachatelé v kyberprostoru,“ informovala policejní mluvčí Miluše Zajícová. Pro dokreslení uvedla případ přerovské firmy, kterou podvodník připravil téměř o 400 tisíc korun. Podvodník s přerovskou firmou komunikoval prostřednictvím emailu a vydával se za zástupce francouzské společnosti, se kterou firma spolupracovala. Nic netušícímu pracovníkovi přerovského podniku zaslal pozměněné faktury vystavené zahraniční společností na částky 9 797 EUR a 4 198 EUR, u kterých změnil původní číslo zahraničního bankovního účtu za číslo nové. To ovšem nepatřilo uvedené společnosti, ale neznámé osobě. Pracovník firmy v dobré víře zaslal finance na daný účet, netuše, že se stal obětí podvodníka. „Firmě tím neznámý pachatel způsobil škodu necelých 382 000 Kč,“ upřesnila Zajícová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Tyto podvody jsou velmi záludné a sofistikované a jsou většinou založeny na nabourání emailové komunikace a padělání emailů nebo i krádeží identity. Tak tomu bylo i v dalším případě, kdy pachatel poslal jménem ředitele (opět se jednalo o přerovskou společnost) ze služebního emailu na další služební email žádost o zaslání částky něco málo přes 169 000 korun jako úhradu faktury. Díky opatrnosti a podezřelým okolnostem částku společnost neuhradila a o finanční prostředky tím pádem nepřišla.

Policie doporučuje především informovat zaměstnance, kteří jsou oprávněni disponovat s penězi a odesílat platby, o možnosti této hrozby. „Velmi důležitá je také důkladná ochrana podnikových emailů a obchodní korespondence, před každou platbou raději několikrát zkontrolovat, zda vše sedí a peníze jsou odesílány tam, kam mají,“ upozorňuje Zajícová. Podle ní je dobré jakékoliv změny bankovních účtů ověřit u obchodních partnerů například i telefonicky, ale je potřeba použít ověřené telefonní číslo a ne to, co je uvedeno v příchozím emailu. Varovným signálem může být také urgence či naléhání k provedení platby.