Při stavbě dálnice objevili archeologové žárové hroby a původní sídliště

Foto: archiv ŘSD

UHERSKOHRADIŠŤSKO – Záchranné archeologické práce probíhající na úseku budoucí dálnice D55 Babice – Staré Město přinesly nové objevy. Našly se zde nejen pozůstatky dávných staveb, ale i hroby z doby bronzové. Informovala o tom mluvčí zlínské pobočky Ředitelství silnic a dálnic ČR Lucie Trubelíková.

Archeologové se na místo vrátili po krátké přestávce, kterou způsobily mrazivé teploty. Ihned poté už hlásili nové nálezy. „Jedná se o několik žárových hrobů, které datují do mladší doby bronzové, přibližně 1300 až 1000 let před naším letopočtem. U obce Babice navíc objevili zřejmě okraj původního sídliště, a to pozůstatek dvou stavebních objektů a drobné artefakty, například tuhovanou keramiku, na jejichž časovém určení nyní pracují,“ sdělila Lucie Trubelíková.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Kromě archeologického výzkumu na stavbě více než osmikilometrového úseku dálnice D55 Babice – Staré Město probíhají přeložky elektrosítí a další přípravné práce, například kácení dřevin. „Po skončení těchto prací, které předpokládáme v červnu, dáme zhotoviteli pokyn pro zahájení stavby. Její součástí bude vybudování 13 mostů,  3 mimoúrovňových křižovatek a 2 protihlukových stěn v délce 2000 metrů,“ přiblížila Trubelíková.

Výstavba vyjde na 2,85 miliardy korun bez DPH. Řidiči by se po novém úseku D55 měli projet poprvé v roce 2023.